Септември е поредният топъл месец с по-малко валежи от обичайното. Плевелните видове прецъфтяха, но амброзията все още е в апогея си. Широкото ѝ разпространение у нас може да провокира алергични реакции, предупреждават от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Концентрацията на полен от амброзия висока през първите две седмици на месеца, но при липса на валежи поленът от амброзия може да остане във въздуха до края на септември.
Защо амброзията се превръща в проблем?
От една страна, защото тези растения са изключително непретенциозни към средата и условията за развитие. Когато останалите видове са вече изсъхнали, амброзията е свежо зелена и цъфти.
Семената на амброзията са с почти 100% кълняемост и това обуславя бързото разпространение на вида. Всяко растение образува много съцветия с голямо количество лек прашец, който може да се пренася на далечни разстояния.
От друга страна, поленът на амброзията е силно алергизиращ. Цъфтежният период, респективно времето на контакт с прашеца е дълго и това също е предпоставка за развитие на алергична реакция към прашеца на амброзията. Доброто познаване на вида и прилагане на ефективни мерки може значително да намали популациите от амброзия, а оттам и да се понижи въздушната поленова концентрация, посочват от НЦЗПБ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България