България спря процеса по ратификация на търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA). Решението взе днес Министерският съвет. Предложението внесе министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
На 16 ноември 2011 година кабинетът взе решение за одобряване на търговското споразумение. Предложението за това отново беше Трайчо Трайков. След няколко месеца - на 11 януари 2012 година правителството дава зелена светлина на посланика на България в Япония Любомир Тодоров да подпише спорното споразумение. Официално това става на 26 януари в Токио. Общо 22 държави се присъединяват към ACTA.
Текстовете на споразумението и на двете решения на МС не са публично оповестени от кабинета. В системата му за правна информация фигурират само съобщения, че подобни решения са взети.
Дни след подписването в Токио текстът на споразумението излиза и на български език. Започват протести. Противниците на ACTA са категорични: споразумението е стъпка към налагане на цензура в интернет.
Последователно и под натиска на масови протести в цяла Европа от подкрепата си се отказват Полша, Чехия, Словакия, Латвия и Германия.
След масовия протест в България (само в София на 11 февруари по улиците излязоха 10 000 души), България стана шестата държава, спряла процеса по ратификация.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата