Нямаме окончателно решение за антиинфлационните мерки, предстои сериозните разчети да се направят и да се види кое как ще се отрази на покупателната способност на домакинствата, на бизнесите и на инфлацията. Очакването е в бюджета да има достатъчно резерви, за да бъдат в помощ на домакинствата и бизнеса.
Това заяви икономистът Георги Ганев, народен представител от "Демократична България", след срещата на експертния коалиционен съвет, който заседава в Министерството на финансите.
Той каза, че основната дискусия е била фокусирана върху процедурите за приемане на еврото.
По време на срещата Калин Христов, подуправител на БНБ, е показал структурата на доклада за ползите и разходите, предимствата и предизвикателствата от приемането на еврото в България.
Чухме, че самият подуправител на БНБ доста оптимистично казва, че докладът може да се изготви до месец-два. Моето лично очакване е за началото на новия политически сезон - септември. Влизане в еврозоната на 1 януари 2024 г. продължава да е стратегията, големият въпрос е дали ще можем да изпълним критериите, заяви Ганев.
Министерството на финансите и БНБ ще направят съвместен доклад за оценка на въздействието от приемането на еврото в България.
Експертният коалиционен съвет не е обсъдил диференцираните ставки на ДДС, нито тавана на цените на стоките в малката потребителска кошница.
"Подкрепата за семейства с деца ще бъде приета, подкрепата за пенсионерите ще бъде приета, но предстои да се разбере точно в какъв вариант. Любимата на опозицията дума "анализ" продължава да се случва, ще има още срещи", каза още Георги Ганев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург