Рисковете за България са отслабването на влиянието и подкрепата на ЕС за модернизацията и реформирането на страната. Няма да им е до нас, няма да се грижат за нас - тоест има риск от намаляване на субсидиите от европейските фондове. Това ще намали темповете на развитието на България.
Това заяви пред bTV бившият премиер Иван Костов по повод решението на британците за напускане на ЕС.
Друга негова прогноза е, че ще се засили въздействието в България на авторитарните режими на Москва и на Анкара.
Добре е нашата страна да застане на позицията за дълбока интеграция на ЕС – парична, финансова, икономическа, институционална, правоприлагане, да се обявят за единна външна политика и въоръжени сили. Защото Великобритания повече няма да пречи за това, посъветва още бившият премиер.
Според Костов българските политици трябва и да инициират формирането на единни политики в страните от Централна и Източна Европа.
Той препоръча също българските политици да се обявят за премахване на европейските субсидии и трансформирането им в европейски инвестиции и европейска собственост в страните бенефициенти, тоест "вместо субсидии - инвестиции, и то свързани с придобиване на собственост."
Според Костов е необходимо да има и значително намаляване на административните органи и служителите в Брюксел и разходите за тях.
Според него във Великобритания не е възможно да се проведе втори референдум, въпреки че се събраха милиони подписи в подкрепа на това искане.
Той заяви още, че много се е спекулирало по време на кампанията преди референдума, че Великобритания дава много пари в ЕС:
„Найджъл Фараж казва: 350 милиона паунда, които даваме седмично за ЕС, ще ги насочим в здравеопазването. 350 милиона седмично означават 18,5 милиарда, което надвишава 2 пъти и половина нетната вноска на Великобритания”, изчисли бившият премиер.
Според него след решението на британците рисковете за ЕС са много по-големи – да излязат и други страни, съюзът да тръгне към разпад.
По думите на Костов ефектът на доминото е напълно реален и зависи от това каква формула ЕС ще договори за излизането на Великобритания.
Бившият премиер е на мнение, че трябва да се настоява за прилагане на "норвежката формула" – без да е членка, Великобритания да продължи да спазва правилата на вътрешния пазар и законодателството на ЕС и да внася членски внос към съюза.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13340
17
27.06 2016 в 19:49
12738
13
27.06 2016 в 00:12
12082
12
27.06 2016 в 00:06
77927
10
26.06 2016 в 22:29
29217
8
26.06 2016 в 21:32
Стринке Минке, твоето обоняние не е най-важното днес. Кажи по-същество кое е по-добро за България.
Поздрав!
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир