Македонското дуо Дац и Александър с послание към Борисов (видео)

OFFNews Последна промяна на 14 декември 2020 в 15:43 6974 0

Македонският актьор Драган Спасов-Дац, който заедно с композитора Александър Митевски създаде актуалния тематичен хит "Корона, чао", се обърна към министър-председателя на България Бойко Борисов с песен на български език.

Дуетът е записал много удачен кавър на старата градска песен "Целувката на Ана", част от техен проект за любовни песни от различните балкански държави, записани на езика, на който са създадени.

Дац напомня на Борисов и че най-близкият комшия е само един и че към него се обръщаш, когато ти потрябва хляб, захар или помощ за пренасяне на нещо.

Ако не сте в добри отношения, можеш да поискаш и от друг съсед нагоре или надолу по етажите, но той няма да ти бъде най-близкияt комшия, пише той.

А ето и текста на фейсбук посланието на Дац към българския премиер:

Господине Борисов,

Ви пишувам на мојот јазик затоа што знам дека добро се разбираме и за нашите два јазика немаме потреба од преведувач.

Господине Борисов,

кај нас првиот комшија е како роднина. Кај него одиш да побараш помош во секое време, а и тој го прави истото кога ќе му затреба нешто.

Дали ти требало шеќер, брашно, леб, клешта, помош да се пренесе нешто... тука е првиот комшија.

Ако не си во добри односи со првиот комшија, ќе треба за едно штрафче да одиш спрат подолу или погоре, но тој не ти е прв комшија, затоа што веќе си има свој прв комшија.

Сигурен сум дека тоа е случај и кај вас, па ќе ме разберете за што ви зборувам. Ние сме срдечни луѓе, полни со љубов, кои знаат да сакаат кога се сакани. Има и од оние другите, но такви има секаде. Лесно е да се мрази, тешко е да се сака, затоа што љубовта и пријателството бараат разбирачка, а ние мора да се разбереме.

Господине Борисов,

со Александар направивме еден проект кој се вика "Љубовен пасош", каде пееме љубовни песни од целиот регион. Досега имаме македонска песна, грчка песна, српска, босанска, влашка, руска, турска, бугарска... Мисијата на нашето дуо е да шириме љубов преку музиката.

Сите тие се прекрасни песни, испеани со многу љубов, а за песната и љубовта - нема граници, посебно ако не ни треба превод за да ги разбереме зборовите. Нашите два јазика се слични и оттаму вие без проблем ја слушавте нашата преработка "Корона чао", дури и ја споделивте на вашата ФБ страница.

Колку повеќе јазици разбира човекот, дотолку е побогат.

Еве, слушнете ја “Целувката на Ана", песната која неодамна ја отпеавме во оригинал на бугарски јазик, како дел од "Љубовниот пасош" и да не дозволиме наместо од првите комшии, да се симнуваме спратови подолу за било каква помош.
Затоа што тие, долу или горе, веќе имаат свои први комшии.

Поздрав од Дац и Александар

За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !