Зрелостниците с диабет тип 1 ще могат да следят състоянието си от мобилните телефони на изпитите

OFFNews 24 March 2026 в 16:41 710 0
диабет

Снимка Скрийншот

Диабет тип 1

Зрелостниците, които страдат от диабет тип 1, ще могат да ползват мобилните си телефони по време на държавните зрелостни изпити (ДЗИ), за да проследяват състоянието си, това съобщи за БТА старши експертът по природни науки и екология в Регионалното управление на образованието – Перник Мария Стефанова.

Квесторите ще проследяват дванайсетокласниците да използват мобилните си телефони по време на самия изпит само за проследяване на здравните си показатели.

Стефанова допълни, че през майската изпитна сесия на учебната 2025/2026 г. на задължителния ДЗИ по български език и литература ще се явят 883-ма зрелостници от Пернишка област.

Като втори държавен зрелостен изпит най-предпочитан е английският език. На него ще се явят 197 ученици от областта. Мария Стефанова добави, че в избора на учениците след английския език се подреждат философията, биологията и здравното образование, математиката, историята и други.

„Зрелостниците, които ще се явяват на задължителен ДЗИ за придобиване на професионална квалификация, са 577“, каза още експертът.

Общият брой на зрелостниците, които ще се явят на втори държавен зрелостен изпит, са общо 850 за областта.

„Има ученици, които са заявили като втори изпит математиката - те са 11. Шестима са пожелали да се явят на изпит по физика и астрономия, а 13 - по биология и здравно образование“, допълни Стефанова.

Тя информира, че общо 12 са учебните предмета, за които зрелостниците в областта са подали заявление за явяване на трети, допълнителен ДЗИ.

Мария Стефанова уточни, че на 20 май ще се проведе изпитът по БЕЛ, вторият задължителен изпит ще бъде на 22 май. Началният им час е 8:30.

Допълнителните изпити, които са по желание на ученика, ще се проведат в периода 26 – 28 май.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Кога ще свърши войната? Фронтова линия с Камен Невенкин