
Електронните цигари са обект на разнообразни регулации в различните страни по света. В ЕС те са напълно забранени за продажба на непълнолетни и тяхното съдържание се следи изключително строго. На някои места те са напълно забранени, докато в други са просто подложени на по-строги мерки. В България, редом до другите ограничения, са забранени и онлайн. Забраните в различните държави са мотивирани от различни фактори и социални предпоставки, сред които е преди всичко загрижеността за общественото здраве, и най-вече това на младите хора.
В някои общества, пълните забрани могат да предизвикат обратен ефект, като стимулират интереса и желанието за употреба на забранените продукти. Това е особено валидно сред тийнеджърите, които могат да възприемат употребата на забранени продукти като форма на бунт или израз на индивидуалност. Колкото по-трудно е намирането им, толкова по-силен е интересът на младия човек.
Истина е и, че когато продуктите са забранени, но търсенето за тях остава високо, потребителите започват да търсят алтернативни начини да се снабдят с тях. Това от своя страна създава възможности за нелегални търговци да запълнят празнината, което води до бум на черния пазар.
Купувам на черно
Черният пазар на електронни цигари е глобален феномен, който се развива по различен начин в различните страни. Общото навсякъде обаче, е, че на него няма регулации и контрол върху качеството на продуктите. Това означава, че потребителите могат да се снабдят с продукти, които не отговарят на стандартите за безопасност, което увеличава рисковете за здравето им.
Да не говорим, че в много от случаите потребителите не са достатъчно информирани или изобщо не са наясно с рисковете, свързани с нелегалните продукти. Те могат да бъдат изложени на неизвестни и опасни химикали, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми, включително респираторни заболявания и отравяния.
Обратен ефект – контрабандистите потриват ръце
Черният пазар на електронни цигари може да доведе до множество проблеми, които засягат както индивидуалните потребители, така и обществото като цяло. На първо място се създават предпоставки за увеличаване на престъпността и несигурността в обществото, което ще увеличи ресурсите и усилията от страна на правоохранителните органи да се справят със ситуацията.
Също така може да се стигне до загуби на данъчни приходи за държавата, тъй като нелегалните продукти не се облагат с данъци. От своя страна това може да намали средствата, налични за обществено здраве и други важни услуги.
Не на последно място черният пазар ще улесни достъпа на младите хора до вейпинг продукти, което да предизвика обратния ефект на това, което една евентуална забрана цели да постигне – а именно, увеличаване на употребата на подобни продукти сред тази най-уязвима група.
Подобен сценарий подчертава необходимостта от диалог между всички заинтересовани страни, комплексен подход и балансирани регулации, които да защитават общественото здраве, без да създават условия за развитие на нелегална търговия.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
420
4
10.02 2025 в 17:22
Някой с интереси да продават на деца понеже губят пазар и плаща за да се тиражират такива слухове. Пробват реакцията на масите.
21568
3
10.02 2025 в 11:33
-30
2
10.02 2025 в 09:50
13658
1
10.02 2025 в 09:18
Огнеборци от Турция помагат за гасенето на пожара в Ямболско
Стела Николова от ДБ пита Киселова: Колко калории има в салатата и щруделите в депутатския стол
Йотова: България е готова за жена президент. Българките сме много корави
Денков: Ако просто закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата
Тайланд и Камбоджа бързат да се помирят, след като Тръмп им сви перките