При писане на жалба има конкретни правила, рамки и правни съвети, които трябва да спазвате. При писане на оплаквания на първо място е ключово да се съобразите с конкретната институция. За ефективна жалба до институция е важно да бъде спазен етикет и уважение към дадената институция или физическо лице.
Немалко хора са се оказвали в ситуация, в която си задават въпроса "как да напиша жалба" и нямат отговор на това. Тук ще намерите полезни съвети за това какви са вашите законови права при подаване на жалба, както и къде можете да откриете полезен образец и формуляр.
Какви правила трябва да следвате при писане на жалба?
Когато пишете, трябва да дадете ваши подробни данни - име, местоживеене, данни от лични документи.
Ако пишете до съдебна институция, трябва да посочите конкретно решение на съда, което оспорвате, или да посочите ясно какво намирате за незаконосъобразно или за проява на липса на компетентност. При оплакване до съдебна институция се обосновават и правните изводи, както и доказателствени искания (ако имате такива).
Аргументите Ви трябва да са изложени много ясно и подробно в при писане на жалба. При всички положения, каквато и да е институцията, до която подавате оплакването си, трябва в нея детайлно да сте описали фактическата обстановка. При писане на жалба трябва да представите и какво е Вашето искане.
Към него може да има различни приложения като: адвокатско пълномощно, документ за платена държавна такса, както и евентуален списък с разноски.
Какъв е форматът за писане на жалба?
Задължително формата трябва да бъде завършен с подпис, три имена, дата на подписване и място на подписване.
Традиционният формат на писане изисква горният ляв ъгъл на документа да остане празен, а информацията за жалбоподателя и жалбополучателя да бъде надлежно описана в горния десен ъгъл. В тази кратка информация трябва да пише и накратко каква е темата, като подробното обяснение и исканията се указват в текста по-долу. Трябва да укажете електронен адрес, както и телефонен номер, на който да се свържат с Вас.
Стилът на писане на жалба не допуска епитети или излишни описания, тонът на текста трябва да е лаконичен и официален, а информацията да е ясна и синтезирана.
Полезно е при писане на жалба в текста да упоменете от кого конкретно търсите съдействие във връзка с Вашия казус. При нужда можете да подкрепите твърденията си с доказателства.
Документът може да бъде изпратен електронно, по пощата или лично.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста