В България паметниците на Ленин са с един повече, отколкото в окупираните от Русия след 24 февруари територии на Украйна. В намиращата се под руски контрол Херсонска област вече се появиха две подобия на Владимир Илич, наричан вожд на световната революция, а у нас са известни поне 3 паметника – в Баня, Благоевградско, в Николаево, Русенско и в центъра на Шумен на един от централните градски булеварди.
Бронзовият Ленин в Шумен „живее“ в квартала, който носи името на окупирания украински град Херсон. През тази година се навършват 60 години от побратимяването на Шумен и Херсон, а преди 1989 в чест на украинските побратими името Херсон получиха най-новото и най-голямото за времето си кино и населеният предимно с офицери квартал, образуван в квадрата между булевардите „Ленин“ (днес „Велики Преслав“), „Славянски“, ул. „Червеноармейска“ и стената на Висшето военно училище „Георги Димитров“, сега факултет на НВУ.
Ленин от Херсон представя Илич в разпознаваемия му каскет с шинел, под който са се сгушили две деца. Според Иван Цингаров, шеф на шуменската култура през 90-те, бронзовата статуя в зелените площи на бул. „Велики Преслав“ не е паметник, а скулптурна фигурална композиция.
Опити за премахването на вожда е имало скоро след 1989, но никъде в документацията не било записано, че мъжът с децата е самият Ленин, въпреки, че в един период имало и табличка с името на автора и заглавието на произведението. „Така и тази скулптурна група не беше премахната. Може да е буквоядство, но това е положението.“ – коментира Цингаров. Още в първите пет години след 1989 в Шумен бяха демонтирани Васил Коларов и Георги Димитров, но Ленин си остана „вечно жив“. Според импровизирана анкета от вчера при 360 гласували как биха постъпили, ако от тях зависи съдбата на паметника, 78 души биха го премахнали, докато 282 биха го оставили на мястото му.
Не е успяло и намерението за демонтаж на Ленин от Баня. Там се намира единствената обща скулптура на Владимир Илич Ленин и Георги Димитров. Паметникът е изграден по инициатива и с дарение на родения в с. Баня емигрант Костадин Калчов. Изграждането започва през 1964 г., а композицията е открита на 18 юни 1967 година по случай 85-та годишнина от рождението на Димитров. Фигурите са триметрови и внушението е, че Ленин говори, а Димитров почтително го слуша. Всъщност Ленин и Димитров имат една единствена среща на живо през 1921 г. Втората вече е през 1924 г. - Димитров носи ковчега с тялото на мъртвия Улянов заедно със Сталин.
Третият останал Ленин е в русенското село Новград. Той е дело на скулптора Борис Караджа и е точно копие на направения от него паметник в Русе Русенският Ленин отдавна е в „мавзолей“ в базата на предприятие „Паркстрой“ с отрязани крака, но вторият му екземпляр стърчи в Новград в потвърждение на крилатия израз „Ленин жил, жив и будет жить“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1233
5
07.11 2022 в 16:58
1810
4
31.08 2022 в 16:21
-7089
2
03.05 2022 в 00:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10212
1
02.05 2022 в 14:45
Последни коментари
Макрон: Украинците трябва да проведат реалистични разговори по териториалните въпроси
За ЧНГ: И Виваком вдига цените на различните услуги
Бургаският свободен университет е в топ 3 на вузовете, бълващи ръководители в съдебната власт
''Залог'' със Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков на режисьора Светослав Овчаров ще открие 29-ия София Филм Фест
Грозев: Путин ще се съгласи на Украйна в НАТО, ако САЩ махнат базите си от Източна Европа