Навършват се 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.
Тържествената заря-проверка ще събере тази вечер на едно място премиера Николай Денков и президента Румен Радев. Държавният глава ще приеме почетния строй на Националната гвардейска част и ще произнесе слово. На събитието пред паметника на Незнайния войн с начален час 21:00 ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Столична община променя движението в центъра на София часове по-рано. Забраняват се паркирането и престоят на автомобили на паркингите на пл. „Св. Ал. Невски“, на пл. “Николай Гяуров”, на ул. „Оборище“ между бул. „Васил Левски“ и ул. „Г. С. Раковски“ и на паркинга на моста пред Национален стадион „Васил Левски” (от 13 ч до приключване на събитието). От 18 ч до края му се забранява влизането на пътни превозни средства в двете посоки по ул. „Оборище“ между ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Васил Левски“; по ул. „15-и ноември“ между бул. „Цар Освободител“ и пл. „Св. Александър Невски“; по ул. „Московска“ в участъка между ул. „Г. Бенковски“ и пл. „Желю Желев“. От 18:00 часа до приключване на мероприятието се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. „Московска“ между ул. „Дунав“ и ул. „Г. С. Раковски“ само при необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция“.
Националната служба за охрана (НСО) въвежда мерки за сигурност. Гражданите ще бъдат пропускани през два пункта за проверка до зоната за сигурност на пл. "Свети Александър Невски". Те ще влизат от 20 ч. през ул. „Г. С. Раковски" и ул. „Оборище" и при южния вход на храм-паметника „Св. Александър Невски".
Охранителите ще проверяват влизащите с детектори за метал и скенери за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, фойерверки и др. пиротехнически изделия. Хора с обемисти багажи няма да бъдат допускани. Достъпът на хора във видимо неадекватно състояние ще бъде ограничаван.
Забранява се пускането на дронове в зоната за сигурност от 17:30 до 22:00 часа.
На 2 август 1903 г. започва Илинденско-Преображенското въстание (20 юли ст. ст.) - въстание за освобождение на българското население в Македония и Одринска Тракия, останало след Освобождението на България (1878) в пределите на Османската империя съгласно Берлинския договор (13 юли 1878). Въстанието е организирано и ръководено от Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Османското правителство хвърля огромни сили за потушаване на въстанието. В близо 240 сражения около 25 хил. въстаници се сражават с 350-хилядна редовна турска войска и башибозук. Опожарени са 205 села, без покрив остават повече от 70 хил. души. Броят на загиналите надминава пет хиляди души. Около 30 хил. души са принудени да напуснат родните си места. Основната част от тях намират подслон в България, сочат архивите на отдел „Справочна“ на БТА.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)