Износът на оръжейна продукция през 2022 г. е нараснал с 200%

OFFNews 17 юли 2023 в 09:33 1340 0

Богдан Богданов

Снимка БГНЕС

Богдан Богданов

Износът на оръжейна продукция е нараснал с 200% за 2022 г. Това е около 1,6 - 1,7 млрд. евро или около 220% ръст спрямо 2020 г., каза в предаването "Денят започва" на БНТ министърът на икономиката Богдан Богданов.

По думите му индустрията се развива и целта е да продължим развитието ѝ, както и модернизацията на производство. 

Миналата седмица министерството на икономиката е завело иск срещу апортирането на акциите на Пловдивския панаир към дружеството на Георги Гергов, стана ясно още от интервюто. По последни данни панаирът е с над 100 млн. загуба заради неефективно управление, а може би целенасочено, коментира Богдан Богданов.

"Тепърва съдът ще каже кой е виновен. За нас беше важно първо да се спре вписването, което трябваше да стане в началото на юни и Пловдивският панаир в голямата си степен да бъде в частни ръце. Ще следим развитието на съдебния процес. Тук не е само Министерството на икономиката, получихме подкрепа и от Министерския съвет", каза министърът.

По данни на БНБ 2022 г. е втората от последните 15 години с най-висок ръст на инвестициите у нас, посочи още Богдан Богданов.

"Продължаваме този тренд и през 2023 г., като за първите четири месеца БНБ отчита около 60% ръст на инвестициите в България, това са предварителни данни", поясни той.

Инвеститорите проявяват интерес към конкретни индустрии, у нас това са основно производствените предприятия. 

Най-голям интерес има към регионите, които са инвестирали в инфраструктура - Пловдив, а през последната година и Бургас, който миналата година е бил на първо място по привличане на преки чуждестранни инвестиции с инфраструктура и добре подготвени индустриални зони.

"С приоритет ще работим за Северна България, особено заради връзките север - юг, които ще се подобрят заради влизането в Шенген. Например Русе, Плевен, Видин, това са региони, които тепърва ще се развиват и изискват усилия на-вече за инфраструктурно обезпечаване, но и подходяща работна ръка", каза министърът на икономиката.

Нещата, които се случват в ДКК, са познати на обществото, но няма промяна, посочи министърът. Проблемите са хронични - неефективно управление, възлагане на проекти без обществени поръчки.

"Едната компания е "Монтажи", другата е "Ел Би", там също видяхме проблеми, определени пари липсват. Ние обаче трябва да получим обратна връзка от компетентните органи, които са алармирани още 2021 г., когато министър на икономиката беше Кирил Петков", заяви Богданов

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Мистерии в Хераклея Синтика