Мултицет, или мултиметър, е устройство, което се използва да измери базови електрически параметри. Основните му функции са за мерене на напрежение, мерене на ток, мерене на съпротивление и тест за непрекъснатост на електрическа верига.
Съществуват различни видове мултицет устройства, като основните разлики между тях са параметрите на измерване и разделителната способност. За да може да си свършите правилно работата с мултицет, първо трябва да се запознаете с различните видове.
Видове
Въз основа на дисплеите, мултицет устройствата се делят на две категории: цифрови и аналогови. Аналоговият мултицет показва данните с помощта на градуирана скала и движещ се показалец. Цифровите устройства имат LCD екран, който показва стойностите като цифрови числа, което улеснява работата с тях. Затова са и по-добрият избор на мултицет.
Мултиметрите попадат в други категории въз основа на техния обхват на измерване: ръчен или автоматичен. При ръчните, първо трябва да изберете приблизителния диапазон за параметъра, който искате да измерите. Например, искате да измерите съпротивлението – един от няколко диапазона по подразбиране. Всичко, което трябва да направите, е да изберете един от диапазоните с помощта на копче.
Работата с мултицет с автоматичен обхват опростява процеса на измерване, като автоматично избира подходящия обхват, елиминирайки необходимостта от ръчен избор. Например, за да измерите съпротивлението, задайте копчето за избор в режим „Ω“ и устройството автоматично ще обработва диапазона.
Мултицет - функции
Основните компоненти за работа с мултицет са дисплей, който показва стойностите, селектор и портове. Селекторът или копчето позволява да определите какво искате да измерите, поставяйки го на даден параметър, като например волтаж на прав или променлив ток. В портовете се поставят замерващите кабели, като обикновено са три на брой. COM е за черния кабел, mAVΩ за червения, а 10A се използва пак с червения, но за мерене на напрежение над 200mA. В този случай тук се поставя червеният кабел, а черният си остава на „COM”.
На някои мултиметри числото, изписано до третия порт, може да е по-малко или повече от 10A. Мултицетът може безопасно да измерва до тази граница, без риск от повреда. Трябва обаче да поддържаме времето за измерване кратко, за да избегнем потенциална вреда на мултиметъра.
При някои устройства, портът “mAVΩ” може да е разделен на два отделни - „VΩ“ за напрежение и съпротивление и „µAmA“ за измерване на ток в µA и mA.
Червените и черните проводници се използват за физически тестове на електронни компоненти. Всеки от тези проводници има остър връх в единия край и букса в другия. Накрайникът трябва да бъде свързан към компонента, докато буксата се поставя в един от портовете на мултиметъра. Макар да няма практическа разлика между черния и червения кабел, практиката е черният да се слага в COM-порта.
Предупреждение: Мултиметърът може да бъде сериозно повреден, ако сондите не са включени правилно при измерване на тока. В допълнение, мултицетът може да се справи само с мигновен ток до 10A. Така че, ако през него тече ток от около 10А за повече от няколко секунди, мултиметърът ще бъде значително повреден.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
CAHDOKAH
Вицепремиерът на Северна Македония: Имаме проблем с най-слабата държава в ЕС - България
kokoto
Нинова си спомни за козите на баба Дора, призова да се спасят овцете във Велинградско
kokoto
Вицепремиерът на Северна Македония: Имаме проблем с най-слабата държава в ЕС - България
yoghurt
18 експерти ще броят повторно бюлетините