Зейна Карам, 43, е директор на новините за Ливан и Сирия на "Асошиейтед прес". Повече от две десетилетия тя отразява конфликтите и трансформациите в Близкия Изток.
Сега тя дава своето мнение относно конфликта в Сирия, който след атаката с химическо оръжие и нападението на САЩ над правителствените сили влезе в нов етап и постави на дневен ред множество въпроси за Асад, отношенията му със САЩ и излизането от повече от петгодишната криза, която изтласка милиони сирийци от родните им домове.
Изявлението на американския държавен секретар Рекс Тилърсън, че властването на семейството на президента Башар Асад "идва към края си", предполага, че САЩ предприемат доста по-агресивен подход към сирийския лидер, пише Зейна Карам, цитирана от БТА.
Това изказване във вторник беше направено след удара на САЩ в Сирия и заплахите за още наказателни действия.
Всеки опит за отстраняване на Асад се сблъсква с огромни пречки и заплашва да предизвика хаос. То също така може да облекчи страданието на почти 1 милион сирийци, живеещи под постоянна обсада и бомбардировки.
Въпреки шестте години гражданска война Асад здраво се е окопал в своя властови център Дамаск, до голяма степен благодарение на силните съюзници Русия и Иран, които продължават да поддържат неговото правителство в политически и военен план.
Изваждането му от уравнението без ясен план за преход би било голям риск с последици, които вероятно ще имат отражение далеч от сирийските граници, и повдига следните въпроси:
Каква е позицията на САЩ към Асад?
През последната седмица настъпи почти разтърсваща промяна в позицията на американското правителство към Сирия. Само преди няколко седмици американски служители, включително президентът Доналд Тръмп, показваха признаци на готовност за работа с Русия и казваха, че засега статутът на Асад не е приоритет.
Химическото нападение на 4 април, при което загинаха над 80 души в контролиран от опозицията град в Северна Сирия, изглежда напълно разбърка сметките на Тръмп, като предизвика първия пряк американски удар срещу силите на Асад в конфликта.
Правителството на Тръмп продължава да отправя смесени послания за крайната си цел в Сирия и за това дали Асад трябва да предаде властта и кога.
"На всички ни е ясно, че властването на семейство Асад идва към края си", каза Тилърсън. "Но според нас въпросът как ще приключи то и самият преход може да бъде много важен за трайността, стабилността в единна Сирия."
Каква е властовата основа на семейството на Асад?
Семейство Асад управлява Сирия от почти пет десетилетия. Династията е толкова здраво установена, че непоклатими поддръжници определят страната като "Сирия на Асад". В районите на сраженията преданите бойци изписват със спрей "Асад или ще изгорим страната".
Въпреки причиненото под негово ръководство грандиозно опустошение Асад успява да запази определена подкрепа. Той твърдеше още от началото, че води война срещу тероризма, и чрез умела политика на принципа "разделяй и владей" превърна войната в избор между него и ислямските екстремисти.
Сред поддръжниците му са хора от неговата алауитска общност, както и други малцинствени групи като християни и друзи, които се страхуват от репресии от страна на екстремистите, в случай че те завземат страната. Мнозина във влиятелните бизнес среди също подкрепят Асад и го смятат за източник на стабилност в сравнение с други, контролирани от опозицията части на Сирия, които са управлявани от множество бунтовнически фракции и военни командири. Могъщите сирийски служби за сигурност, известни с нарушения на човешките права, също ще подкрепят Асад до края.
Какви са алтернативите на Асад?
Няма очевиден заместник. Властта на Асад е продължение на управлението на баща му и предшественика на баща му, които десетилетия наред задушаваха всяка форма на несъгласие. След въстанието, което започна през март 2011 г., опозиционните фигури са хвърляни в затвора, пращани в изгнание или убивани. Някои анализатори казват, че единственият заместник може да бъде алауитски генерал от армията, защото присъствието на подобен лидер би служило като гаранция за малцинствата в Сирия.
Засега не се забелязва подобна фигура. Затова намирането на алтернатива на Асад от години измъчва външнополитическите експерти. Напоследък, след като Русия му помогна да възвърне военните си позиции и да установи контрол върху повечето основни населени центрове в страната, голяма част от Запада изглежда прие заключението, че засега Асад може да остане.
Може ли Асад да бъде отстранен със сила?
САЩ могат да предприемат различни мерки за отслабване на позициите на Асад и в крайна сметка за отстраняването му от власт. Те включват бомбардиране на командни и контролни центрове, възпрепятстване на неговите военни самолети и значително увеличаване на оръжейната подкрепа за бунтовниците, които се борят за свалянето му.
При всякакви подобни действия има опасност от разпалване на конфронтация с Русия и Иран. Такива явни действия може също така да се превърнат в неразумен ход и да създадат опасност от враждебна реакция от страна на бунтовническите фракции, които може да не приветстват американски бомбардировки в Сирия, въпреки че искат отстраняването на Асад.
Какво би се случило, ако той бъде отстранен?
Европейците и предишното правителство на САЩ ясно даваха да се разбере, че не искат рухване на режима, подобно на това, което се случи на други места, включително съседен Ирак. Тревогата е, че внезапно отстраняване на Асад би довело до рухване на държавните институции, отприщвайки кланета между различните общности и улеснявайки разпространението на въоръжени групировки като "Ислямска държава", Ал Каида и шиитски милиции, които разпалват насилие в Ирак.
Руски служители често изтъкват неуспехите на САЩ в Ирак и Либия, където държавните институции се разпаднаха след военната намеса на Запада, за да илюстрират опасностите от насилствена смяна на режима в Сирия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец