България се управлява от отявлени комунисти и левичари. Мисля, че трябва ежедневно да им се припомня на червените кратуни (да, и за ГЕРБ говоря), че свободната стопанска инициатива, заложена в чл. 19 на Конституцията на РБ, е единственият път за устойчив растеж на една икономика, способна да осигури на работливите, знаещите и можещите - богатство, на пенсионерите - достоен живот, а на групите в неравностойно положение – адекватна грижа.
Това е ясно на няколко милиона българи не от днес, не и от вчера. Стопанската инициатива на възрожденските българи е най-големият пример за това. Свободният бизнес и каузите на общности по места са спомогнали за възхода на България. Свободното от субсидии земеделие, нерекетираните занаятчии и фабричното и манифактурното производство, освободени от партиен рекет, са довели до истински малък бизнес и установяване на устойчиви стопански контактите с европейските страни. Тук не следва да изключим и бизнес отношенията ни с османската империя, след като тя е залята с капитали от Европа в резултат на Хатихумаюн, споменат в Парижкия мирен договор, който дава тласък на светската култура в съседката ни. Тези неща, вкупом, правят възхода на България в онези времена факт. Как е било възможно това? Предприемчивите и инициативни българи не са били подложени на рекет, никой не им е взимал парите, за да им ги подарява пред камерите, и високият експортен потенциал на страната е бил поставен на пиедестал. Стопанската инициатива и духовният избор са довели до формирането и „високото стоене“ на българската нация в онези времена. Както преди, така и сега правото на свободна стопанска инициатива си има своите обективни измерения:
- Свободата на договаряне - Къде е днес тя, когато днес бизнесът по места е подложен на тежък рекет? Ако искаш да продаваш суджук, има голяма вероятност местен партиен функционер да дойде да ти го вземе.
- Свободна конкуренция - Къде е днес тя, когато корупцията се контролира от най-високо ниво? Свободна конкуренция ще има най-напред тогава, когато се обезглави корупцията. В пазарните и обществени отношения щом има високи нива на корупция, свободната конкуренция е напълно невъзможна. Едното автоматично изключва другото. Точно както присъствието на ГЕРБ и БСП във властта автоматично изключва направата на реформи в страната. Свободната конкуренция се характеризира на първо място с равни старт и права за инициативните хора. В България бизнесът не само че няма равни старт и права, но няма и равни задължения. Равните права, задължения и отговорности могат да бъдат обезпечени само и единствено от работеща съдебна система. Политическата подкрепа на властимащите в България може да изстреля бизнесът, който стои близо до партиите, далеч пред неговите конкуренти. И всичко това, в почти всеки сектор в страната. Т.е. свободната конкуренция напълно липсва. Разбира се, когато говорим за конкуренция, не следва да пропускаме и българската КЗК, която функционира по-скоро като бюро услуги /плащаш и се случва каквото искаш/ отколкото като силен регулатор, който се меси само там и тогава, където и когато му е работа.
- Свобода на упражняване на икономическа и търговска дейност - Къде е тя, когато в България се краде частна собственост? Къде е свободата ни, когато не можем да разчитаме на съда при кражба на частна собственост? Къде е тази свобода, при условие че ако искаш да стартираш дребен бизнес, някое продължение на централната власт на местно ниво – например РИОСВ, РЗИ или някаква друга комисия, в която кадрува местния партиен лидер – ще те направи най-малко на луд от рекет, изисквания, документи и разрешителни. От трите измерения на “свободната стопанска инициатива”, това звучи най-абсурдно за България. На фона на всички регулатори, които действат като бутони за въздигане и събаряне на цели компании в България, свободата на упражняване на търговска дейност звучи като утопия. А на фона на органите на съдебната власт, чрез които се краде частната собственост, свободата икономически да се развиваш звучи като химера.
БОГАТСТВОТО НА ЕДНА НАЦИЯ Е ПРОЕКЦИЯ НА РАВНОПОСТАВЕНОСТТА В ПАЗАРНИЯ ЖИВОТ
Правото на пазарна инициатива, разбира се, няма абсолютен характер. Когато става въпрос за ограничаване на дейности, които застрашават националния интерес, човешкия живот, общественото здраве и териториалната цялост на страната, държавата с нейните малко на брой, но много силни институции, трябва да влезе в своята контролна роля. Но в тези сегменти се изчерпва намесата на държавата. Повтарям – контролна роля, а не регулаторна. Това е фундаменталната разлика между свободните десни, които осъзнават, че богатството на една нация е проекция на равнопоставеността на всички субекти в пазарния живот, и левите, които смятат, че държавата трябва да регулира всеки един аспект от човешкия живот. Всяка една нова регулация е десетки нови предпоставки за корупция. Звучи познато, нали?
ЗАПЛАТИТЕ СЕ ПОВИШАВАТ, НО СТАВАМЕ ПО-БЕДНИ
Сега забравете, че в ГЕРБ има комунисти като Георги Марков, забравете и че Георги Гергов е бил свързан със СДС, забравете и че патриотите са създадени от ДПС. Омешали са се като много гладни хиени на малка софра. Да, забравете това, то не е важно сега. Замислете се друго – кои комунисти по-точно, ГЕРБ или БСП, с управлението си ни правят по-богати? Докато държавата не се оттегли от сферата на пряката стопанска активност, осигурявайки равни права и задължения на всички субекти в обществения живот, разломът между бедни и богати ще става по-голям, средната класа ще бъде химера, а монополите, чрез вдигане на цени, ще разграбват малкото повишение на заплати и нелепото по размер индексиране на пенсии.
* Йордан Иванов - председател на ДСБ Пловдив
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10103
17
17.11 2017 в 15:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
7568
16
16.11 2017 в 20:49
Но те разбирам. Като платен трол, на теб ти е работа да разделяш. Една линия по която го правиш, е да насаждаш, че отминалия при нас комунизъм е добра идея. Е, очевидно, че не е.
-10103
15
16.11 2017 в 16:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11977
14
16.11 2017 в 14:05
Авторът визира времето на възраждането, но в днешно време земеделието е обречено без субсиддии
10564
13
16.11 2017 в 13:59
7568
12
16.11 2017 в 12:02
Иначе, че капитализма е несъвършен и че има изкривявания (по коментар №1), има. Никой не спори. Но свободният пазар и силните държавни и демократични институции, заедно са най-добрият начин, за организиране на една територия, която иска да се нарича република. Ако Виктимайзд не беше платен трол, щеше да признае, че освен такива крайни примери, има и още в пъти повече добри примери. Какво напрази капитализма за младите страни Индия, Южна Корея? Или пък за Япония, Китай? За балкански страни като Унгария и Хърватска?
Поуката от мнението на гн Иванов е, че в България тия неща ги няма и затова не знаем за техните ползи. Мафиотите от ГЕРБ, ДПС и БСП са се окопали и си мислят, че тъпотиите им ще продължават вечно. Няма да стане. Сори. :)
10571
11
16.11 2017 в 09:29
-10103
10
16.11 2017 в 08:52
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
6947
9
16.11 2017 в 08:10
21061
8
16.11 2017 в 07:33
Последни коментари
4I4ATA
Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето
230 млрд баксов
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри
Moirae
Какво разказват местните медии за прякорите, които само МВР не знае
prikobzon
Камала Харис беше помолена да назове три добродетели на Тръмп, но не можа да посочи нито една
динозавър
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри