Пекин се постара да направи добро впечатление на неотдавнашната Световна интернет конференция във Вужен, Китай. Поканените бяха луксозно настанени в къщи от XIX век край живописни канали. Армия сътрудници им угаждаше; всеки делегат получи безплатен китайски смартфон, в който имаше и софтуер за отваряне на Фейсбук и Туитър. (Макар че и двата сайта са забранени в Китай.)
Така започва анализ на Аниа Мануел, специалистка по няколко азиатски държави, която е работила в Държавния департамент на САЩ. Предстои да излезе книгата й „Храбрият нов свят”, посветена на Китай и Индия. Тук публикуваме с незначителни съкращения статията й, разпространена от Ройтерс.
Целият блясък във Вужен беше част от продължаващите усилия на Китай да демонстрира, че той е подготвен лидер по международни проблеми, сила достойна за уважение.
Като велика сила
Китай иска да играе по-централна роля, с повече влияние върху управлението на глобалните процеси. Въпреки неотдавнашните засечки в неговата икономика, страната започва да се чувства и да действа като велика сила.
Миналото десетилетие политическите експерти и администрациите в САЩ приканваха Китай да бъде по-активен и да се присъедини към „управителния съвет” на света. Те негласно се надяваха, че в замяна на този щедър жест Китай би приел без промяна международните норми, установено от Съединените щати и Европа.
Всъщност експертите са вземали желаното за действително. Китай - съразмерно с неговата нова мощ, по-вероятно ще стреми да промени глобалното управление, така че то да пасва на неговите потребност.
Но и това е причина за Вашингтон да продължи да говори с Китай по всички проблеми, включително свободата в интернет и киберсигурността, по които двете столици вероятно никога няма да бъдат в съгласие.
„Суверенитет в мрежата”
Срещата на високо равнище във Вужен не остави много място за оптимизъм. Президентът Си Дзинпин даде да се разбере, че в интернет трябва да вървят заедно „свободата и редът”.
Освен това чуждите страни и компании би трябвало да зачитат китайския „суверенитет в мрежата”. С други думи няма да има отказ от цензурата за китайците, която управлението на Си разви съществено.
Си подчерта, че Пекин е против всички видове киберпрестъпност, включително кибершпионажа за търговска печалба. Обаче неотдавнашните хакерски прониквания на Китай в компании от САЩ бяха драстични. А зад кулисите разговорите със САЩ по въпроса напредват само на моменти.
Вашингтон не бива да се примири с китайските възгледи по тези точки. Напротив би трябввало да се заеме с разногласията чрез интензивна, конфиденциална дипломация. Администрацията има повече изгледи да постигне напредък в дискретни контакти, отколкото чрез публично парадиране.
Вашингтон добре си отваря очите за различните позиции, но все пак би трябвало да приветства желанието на Пекин да стане акционер в международната система, за каквото говори и срещата във Вужен.
Променен глас в ООН
Интернет управлението не е единственият глобален проблем, по Китай се е устремил към водеща роля. След десетилетия, в които Пекин беше предимно кротък в Съвета за сигурност на ООН, той неотдавна направи смайващ обрат.
Той почти утрои приноса си в бюджета на световната организация, увеличи с няколко хиляди китайците, участващи в мироопазващи мисии и предназначи няколко милиарда долара в помощ за най-бедните страни, за напредъка им към устойчиво развитие – цел, формулирана от ООН.
Тази тенденция в Обединените нации е по-скоро в правилната посока, макар че Китай продължава да действа военно по някои начини, които Вашингтон не харесва.
По климатичните промени Пекин също направи впечатляващо позитивен ход. Важно споразумение между САЩ и Китай бе подписано през декември 2014 г. То посочи пътя за 195 страни да представят индивидуални планове за съкращаване на парниковите емисии, съгласно в неотдавнашното Парижко споразумение.
Стъпка към „акционерския” подход?
Съединените щати ще продължат енергично да не съгласяват с Китай заради цензурата в интернет в страната и за хакерските му влизания в системите на правителството и компаниите в САЩ.
И все пак има известна надежда. От години Китай и Русия твърдо се противопоставяха на прокарвания от САЩ „акционерски” подход към управлението на интернет. Той дава думата на мнозина - компании, неправителствени организации, отделни хора, правителства - за това как да бъде насочвана една глобална мрежа.
Несъгласни, Москва и Пекин, даже бяха заплашвали да се отделят в струпване от несъвместими мрежи, нещо, което би направило далеч по-трудно да се предава информация или да се поддържа електронна търговия по света.
Във Вужен обаче президентът Си звучеше много по-близо до западния подход, отколкото по-рано. Той изтъкна, че в управлението на интернет би трябвало да има „многостранно участие... включително правителства, международни организации, интернет компании, технологични компании, неправигелствени организации и отделни граждани”.
Зад кулисите си остават съществени разногласия. И все пак Китай сега признава, че компании, неправителствени организации и други би трябвало да имат роля в управлението на интернет...
Много външнополитически анализатори и журналисти се отнесоха скептично и презрително към китайските предложения във Вужен. Някои критикуваха американските технологични фирми, че са участвали. Те посочиха злорадо, че са отсъствали много западни правителствени лидери. Такива критики са късогледи.
* * *
Вашингтон със сигурност трябва да продължи с натиска върху Китай и други страни по проблеми като цензурата в интернет и киберкражбите. Но администрацията не би трябвало да предполага, че Пекин ще възприеме нейното виждане за света непроменено.
За предпочитане е да сме с Китай и с други нововъзникващи сили в по-широка шатра – дори да имаме разногласия – отколкото да ги оставим навън. Там те биха могли да създадат алтернативен ред, върху който Вашингтон не може да влияе.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.12 2015 в 20:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор