След парламентарните избори временният лидер на БСП Атанас Зафиров не е канил на коалиционни съвети "Движение 21", което е част от Обединената левица, "защото не им харесва това, което им казваме". Това обяви председателят на движението Татяна Дончева пред бТВ.
Тя бе категорична, че Зафиров и групата около него имат огромно желание да участват в бъдещия кабинет и разговори в тази посока са се водили още преди последните парламентарни избори. Двигателят за поемане на такъв ангажимент е бил Зафиров.
"(Бойко) Борисов беше договорил правителство с Пеевски и БСП. Само че БСП получи по-малко гласове, отколкото им трябват. Ако БСП беше получило 30 мандата и ГЕРБ беше получила повече - 80. 80 и 30=110 и каквото донади Пеевски. Не е задължително и с Пеевски, ако "окъпят" някой друг, и са вързали гласовете. Де'т се казва, ще сложат четвърти, за да не е само с Пеевски така грубо. Математиката не излезе", обясни Татяна Дончева.
Тя допълни, че обединената левица съществува формално. Но в нея има партии, които са против коалиция с ГЕРБ и Новото начало на Пеевски.
"БСП формално се бори с ГЕРБ 10 г. да разгражда модела "ГЕРБ" и сега се оказа, че ще го разгражда със самия ГЕРБ. Това са смешни работи. Те може да се намъкнат в това правителство, но от това няма никаква полза нито за БСП, нито за левицата. Нямаше смисъл да напускаме (обединената левица), защото щеше да стане скандал. Ние не сме политическа партия МИР", изтъкна Дончева.
Лидерът на "Движение 21" повтори, че в депутатските листи на "БСП - Обединена левица" има хора на Делян Пеевски. И посочи Кирил Добрев и Драгомир Стойнев, а връзката е чрез фирми, достъп до бизнеси, подялба на бизнес територии и т.н. Зависимостта на Стойнев пък е от времето, когато беше социален министър в кабинета на Пламен Орешарски. Нормално е било тези и другите свързани с Делян Пеевски лека-полека да се дистанцират, но не се е случило. В задаващите се времена обаче ще се наложи, посочи Дончева.
"Самият факт, че и самият Бойко Борисов е така обвързан, че не може да се откачи, какво остава за другите", коментира тя.
Дончева смята, че не е ясно дали ще има правителство, защото мандатът ще се връчи след Нова година, а има и условия, "които може да се случат, или няма да се случат". По думите й сред тях е един детайл от бюджета, който не се забелязва от БСП. Става дума за "кощунствената идея" за сливането на НАП и митниците, прокарано с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета. Дончева отбеляза, че двете институции винаги са съществували самостоятелно и вместо да се разглеждат проекти, които да преуреждат статута им с една сериозна обществена дискусия, е вмъкнато пред задната врата.
"Според мен се прави, за да бъдат овладени структури, които иначе не могат. Когато се сменя шефът на НАП или митниците, това винаги е атрактивно... Те, променките, вземаха един човек като (Румен) Спецов, сложиха го начело на НАП с всичките резерви, които съществуваха към него заради прехвърляния на фирми и пр. Както и шефката на митниците, която впоследствие се оказа, че може би е доста неподходяща за този пост и която сега пък започна да разказва всякакви неща срещу Асен Василев", посочи тя.
По думите й "Продължаваме промяната" освен другите си недостатъци, няма усет за хора. И допълни, че сега Спецов с близката до Йордан Цонев министърка на финансите не само довършиха замисъла, започнат по времето на Асен Василев, но и се опитват да го прокарат през преходните и заключителни разпоредби.
"Прави се опит и данъчните да започнат да ви проверяват, обискират, разследват и т.н. Правим от това пълна полицейщина. Тези, дето се мъчат да правят новата сглобка, дори не знаят, че това се съдържа (в закона)", изтъкна Татяна Дончева.
Според нея Йордан Цонев и Пеевски са си прокарали "реформата" в митниците и НАП, за да ги овладеят.
"Можем да си зададем въпроса наистина ли влиянието на Данчо Цонев и Пеевски е минимизирано, ако преговори се водят само между формациите, които обявихте. Затова го обявявам публично, за да могат да мислят по въпроса. Защото досега са само "Дай да приемем бюджета" и никой не каза какво се съдържа в него. Отделно от това финансистите имат сериозни възражение срещу самия бюджет", изтъкна тя.
По думите й ПП са се хванали за отстраняването на Борислав Сарафов, а случващото се с исканите от главния прокурор депутатски имунитети според Дончева може да блокира съставянето на правителство.
"Как поддържаш това правителство със 120 и малко гласове. Това е гърч всеки ден за дневния ред, за това можем ли да приемем този член. Ако ГЕРБ е съгласна да се направят промени и Сарафов не трябва да е главен прокурор, биха могли да използват закон, който да отложи временно въпроса и междувременно да вкарат други изисквания, да приемат нов ВСС, да насрочат избори в магистратската квота", бе категорична Татяна Дончева.
Какво каза Татяна Дончева в подкаста на OFFNews можете да чуете във видеото.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-893
1
18.12 2024 в 14:43
Последни коментари
Спаси София отговори на Бранчевски: Стана инструмент за удари под кръста
Възстановеният кмет на Илинден се обяви за независим, обвини Бонев и Спаси София в некадърност
Спаси София отговори на Бранчевски: Стана инструмент за удари под кръста
Правилникът на НС забуксува заради името на двете ДПС-та (обновява се)
Спаси София отговори на Бранчевски: Стана инструмент за удари под кръста