ПП-ДБ скъсяват дистанцията с ГЕРБ за евровота

OFFNews 13 март 2024 в 11:42 8015 7

Проучване

Снимка Алфа рисърч

Около 60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива. 

12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени. 

Това показват данни от изследване на Алфа рисърч, проведено от 1 до 7 март и реализирано със собствени средства на агенцията сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Така например, проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%) също се оценяват преобладаващо позитивно, но те срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто. 

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления: Зеления преход – 34% положително отношение срещу 42% отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%). 

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите около т.нар.зелен преход) – 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.; Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства – 77% неодобрение. 

Избирателната активност на предстоящия през юни вот за евродепутати може да падне под 2 млн. души, колкото е бил само на частичните избори за евродепутати през 2007г., подчертават социолозите. 

ПП-ДБ повишават своя резултат от хипотетични национални избори (до 19.9%) и скъсяват дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите. Възраждане, подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%. По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - избирателите на двежението в Турция нямат право да гласуват на евроизбори). 

Каква кампания ще водят партиите – с чисто европейски, или с национален фокус, кои фигури ще издигнат за евродепутати и каква ще бъде партийната кондиция след три месеца, несъмнено също ще повлияят върху конкретните резултати. Със сигурност обаче разлика в логиката на европейския и националния вот е налице и това дали двата избора ще се проведат заедно или поотделно, ще окаже влияние върху националната политическа картина, коментират от Алфа рисърч.  

------------------------------------------------------------

Настоящото изследване е проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    11820

    7

    Buriata

    16.03 2024 в 18:21

    То щеше да е и особено жалко ако го бяха подкрепили като се има предвид, че са част от това управление. Все едно да подкрепят собственото си сваляне от власт и да признават колко са некадърни и некомпетентни. Няма да се изненадам Христо Иванов и това да каже един ден. А каквото му се плати, това прави.

    485

    6

    Stoyancho

    14.03 2024 в 11:38

    Голям зор това евро, брей

    -7495

    5

    Люгер Химарс

    14.03 2024 в 11:33

    Върнаха социализма в корпоративен вид. Хубавое

    1032

    4

    IvoIvo

    14.03 2024 в 11:29

    Според мен картинката ще е друга, но да видим...

    -7495

    3

    Люгер Химарс

    14.03 2024 в 10:59

    Бог да ги благослови!

    22258

    2

    dolivo

    13.03 2024 в 15:26

    Копейкин влиза, торпилира, и излиза с биещото сърце на Европа в юмрук

    438

    1

    user4eto

    13.03 2024 в 14:08

    Интересно, кремълските поклонници начело с копейката какъв го дирят в надпреварата за Европа? Нали са за Евразия?
     
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA