Накъде след Европейските избори – вторият мандат на фон дер Лайен, новите комисари и предизвикателствата пред тях

Иван Иванов 13 август 2024 в 14:27 2912 1

Европейски знамена

Снимка БТА/АП

знамена ЕС

Новият цикъл на Европейския съюз

След изминалите избори за парламент Европейският съюз започна своя нов цикъл на работа. Резултатите определиха новата динамика в законодателния орган, създадоха се нови парламентарни групи, а Европейският съвет се събра и номинира настоящия председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за втори мандат, начело на изпълнителния орган на Съюза. Възходът на десните политически движения в Европа, отразил се и в резултатите за Европейския парламент, доведе до доста несигурности относно това дали фон дер Лайен ще получи необходимата подкрепа за втори мандат. Опасенията бяха свързани с индикациите от някои от традиционните нейни поддръжници, че при ръста във влиянието на крайнодесните движения в Европа, обръщане на фон дер Лайен за подкрепа оттам би означавало загуби на ключови нейни досегашни партньори. Въпреки това тя успя да осигури нови 5 години начело на Комисията с 401 гласа “за” срещу 284 “против”, 15 въздържали се и 7 невалидни гласа. В крайна сметка фон дер Лайен събра подкрепата на трите основни проевропейски политически групи – либералите от “Обнови Европа”, социалистите и групата на Европейската народна партия, на която тя е член.

Следващите еврокомисари

След като Европейската комисия има отново председател, следващата стъпка за фон дер Лайен е изборът на нови 27 еврокомисари, които да се справят с предизвикателствата в следващите 5 години. Действията, които тя предприема относно изборите на членове на комисията ще бъдат ключови за целите на Съюза относно предпазването на неговата икономика и конкуренцията в него, мястото му на геополитическата сцена и битката му за зелено бъдеще за Европа.

Всяка държава-членка ще получи един пост в новосформираната комисия, като заедно с номинацията на фон дер Лайен стана ясно името на нейния заместник, а също така и нов върховен представител на външните работи и политиката на сигурността Кая Калас от Естония. Фон дер Лайен даде заявка, че ще поиска от властите на държавите-членки по две кандидатури за еврокомисар – на мъж и на жена, освен за кандидатури на политици, заемали комисарски пост и в предишния мандат. Тя отново предлага този начин за избор на кандидати от държавите-членки, след като за пръв път беше използван при сформирането на предишната комисия. Въпреки това, много от държавите-членки, поради опасенията си, че председателят на Комисията избира лица, които да се подчиняват на централизирано взиманите решения, заради което фон дер Лайен получи критики по време на предишния си мандат, изпращат само една кандидатура, която да е на човек с изявени лидерски качества, в опит да се запази тежестта на еврокомисарския пост и да се отнеме правото на избор на председателя. Въпреки че за представянето на официалните кандидатури от държавите-членки да бъдат издигнати до края на месец август, то вече доста от бъдещите еврокомисари са ясни след множество изтичания на информация от близки до националните власти лица. След като държавите представят своите кандидатури за еврокомисари, те ще преминат през интервю с фон дер Лайен, която ще определи най-подходящия кандидат, както и съответният ресор за него.

Ключовите постове и предизвикателствата пред Съюза

Традиционно водещите държави на Съюза получават ключовите постове, като за следващата комисия Франция и Италия биха очаквали ресорите, свързани с икономиката и производството на Съюза, Ирландия и Люксембург се интересуват от финансовата сфера, докато прибалтийските държави и Полша се надяват на постовете, свързани с разширението на ЕС, тъй като това би поставило основа за преговорите на Украйна и Молдова за присъединяване към общностите.

Важен пост, който фон дер Лайен трябва да довери е този, свързан с конкуренцията. Позицията се очертава да бъде ключова, поради обещанието на председателя на ЕК за нов подход по отношение на политиката на конкурентоспособността и целената икономическа автономия на ЕС. Интересен ще бъде и подходът от Европейската комисия спрямо регулирането на изкуствения интелект и дигитализацията, като този пост може да се окаже апетитен за множество кандидат-комисари. Важна ще бъде и позицията на еврокомисаря по отбраната – нов пост, който ще привлече особено внимание във връзка с продължаващата руска агресия на територията на Украйна. Новият еврокомисар ще бъде нагърбен с отговорността да координира действията на държавите-членки по отношение на отбраната – постът може да се окаже ключов за евентуалното създаване на европейски отбранителен блок.

Следващата стъпка за заработването на новата комисия ще бъде през месец октомври, когато в парламента новите еврокомисари, след като са преминали през допълнителни изслушвания в ресорните комисии на парламента, с цел да се прецени дали кандидатът е подходящ, ще бъдат гласувани en bloc от евродепутатите. Очакванията са, че новата еврокомисия би трябвало да бъде в новия си облик през ноември.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо най-тъмното време на годината не е и най-студеното?