Николай Кръстев, журналист от БНР *
В средата на лятото на 2011 г. сърбите от Северно Косово издигнаха барикади и спряха предвижването на конвоите на международните военни от мисията на КФОР. Последвалите сблъсъци между местните сърби и КФОР очертаха за пореден път сериозността на проблема „Косово”.
За сериозните познавачи на политическите събития свързани с разпада на бивша Югославия, непослушанието на сърбите от Северно Косово напомня много на действията на сърбите от областта Крайна в Хърватия от началото на 90-те. Там местните сърби не приеха мирното предложение за прекратяване на военните действия в Хърватия. В замяна те можеха да имат автономна област с всички елементи на регионална власт.
След отказа им Загреб организира мащабна военна операция, вследствие на която близо 220 000 сърби от Хърватия бяха принудени да напуснат родните си места и да се преселят в Сърбия.
Отношението към това събитие днес е различно в Хърватия и в Сърбия. В Загреб то се отбелязва като много важна победа срещу режима на Слободан Милошевич. В Белград събитията от късното лято на 1995 година се възприемат като геноцид и нарушение на основните човешки права.
Ставащото днес в Западните Балкани показва на всички местни народи и техните политици, че уроците от близкото минало или не са били сериозно научени или че просто не са били в този час по история.
В началото на 2012 г. пред Белград стои същият въпрос, както в началото на 2011 г. – дали Сърбия ще получи зелена светлина за кандидатурата си за членство в ЕС и евентуално дата за започване на преговори за присъединяване. Сякаш времето е спряло и балканската страна се опитва да реши „Гордиевия възел”, наречен Косово, в полза на „историческата правда”, както често може да се чуе в Белград.
Германското и австрийското „не” образуват сериозна пречка по пътя на европейските аспирации на Сърбия към ЕС. И едва ли може да се очаква в скоро време Берлин и Виена да се откажат и да осигурят на Белград безпроблемно предвижване на западната ни съседка към подстъпите на ЕС.
Преди няколко месеца германският канцлер Ангела Меркел по време на посещението си в Сърбия много ясно заяви, че Берлин иска да види Белград в ЕС, но важно условие за това е отказът на Сърбия от т.нар. „паралелни институции” на сърбите от Северно Косово. Едва след като реши този въпрос Сърбия може да се надява на одобрение на кандидатурата си за членство в ЕС, заяви Меркел.
Тази позиция бе потвърдена отново преди две седмици, когато германският канцлер посети Косово.
Сръбската кандидатура, която бе отложена на Съвета на европейските лидери на 9 декември м.г , сега чака евентуално да бъде решена позитивно на следващия висш форум в Брюксел в края на февруари или началото на март.
Но още отсега може да се прогнозира, че „сръбската кандидатура” за членство в ЕС няма да може да премине през „Иглените уши” на Брюксел, ако Белград не се откаже от Северно Косово.
А последното много трудно може да се случи, защото за Белград доминираното от сърби Северно Косово е последната „червена линия”, която западната ни съседка ще премине и то особено в годината на предстоящи сложни парламентарни и президентски избори.
Сърбите от Северно Косово решиха да демонстрират политически мускули и обявиха организирането на референдум на 14 и 15 февруари в четирите общини в Северно Косово.
Въпросът, който местните сръбски косовски лидери решиха да подложат на гласуване, бе дали сънародниците им признават правото на институциите на Прищина да влязат в този район на Косово.
Този референдум, освен че ще постави под съмнение пътя на Белград към ЕС, ще осигури още по-категорични аргументи на противниците на сръбската кандидатура, че страната не е готова за толкова сериозна външнополитическа стъпка.
Белград определи предстоящия референдум в Северно Косово като „лошо решение”, но независимо от това сръбските косовски лидери накърниха сериозно авторитета на страната си пред международната общност. Така Белград постепенно се превръща в заложник на собствената си „косовска политика”, която е на път сериозно да го отдалечи от ЕС.
Заиграването на Белград със „сръбската карта” в постюгославското пространство, може да излезе извън контрол в политически план и да се обърне против него.
Отказът на Белград да прояви усет и да не използва някои методи от близкото минало могат да се обърнат като бумеранг срещу управляващата прозападна коалиция в Сърбия, която тази година ще е в сложен изборен процес, резултатът от който остава неизвестен.
(Не)волното обвързване на пътя на Сърбия към ЕС с въпроса за Северно Косово вече започва да дава първите негативни ефекти. Доверието на сърбите към Брюксел спадна драстично и за първи път е под 50 процента, което означава, че хората не виждат страната си на всяка цена в ЕС.
Политиката ”и Косово, и ЕС” изглежда не отговори на очакванията в Белград, че с постепенното приближаване на западната ни съседка към Брюксел „косовския въпрос”, ще бъде решен. А задънената улица, в която се намира Белград, много трудно може да бъде преодоляна през 2012 година.
Парламентарните избори в Сърбия ще покажат една нова тенденция, а именно едно сериозно залагане на национализма, но от нов тип, какъвто го предлага Томислав Николич. Лидерът на СНС допреди 3 години бе най-близкия съратник на ултранационалиста Войслав Шешел, намиращ в затвора на Трибунала в Хага. Но сега предлага европейска консервативна ориентация и вече дава заявки, че ще търси нови решения за Косово. Какви, сигурно скоро ще видим.
Недоволството от корупционните афери, от растящата безработица, от действията на прозападната коалиция в Белград, не е изключено да доведат на власт нова управляваща гарнитура в Сърбия, за която пътят към ЕС няма да е толкова безалтернативен.
Вече има социологически проучвания, които показват, че разликата между управляващата прозападната формация ДС и основната опозиционна партия СНС е близо 10 процента, и то в полза на Томислав Николич.
Ако Николич стане премиер на Сърбия, ще бъдем свидели на интересни политически процеси в западната ни съседка, защото това би могло да повлияе и на крехките отношения с останалите нововъзникнали държави от постюгославското пространство.
Засега в началото на 2012 г. въпросите са повече от възможните отговори, които политическата реалност в Сърбия може да ни поднесе, затова не ни остава нищо друго да видим тяхното развитие през следващите месеци и седмици.
* Авторът е дългогодишен кореспондент на БНР за Западните Балкани и политически наблюдател за процесите в региона. Заглавието е на редакцията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)