Битките, които Волен Сидеров води в последните години с правосъдието, изглежда имат безславен край за Темида.
Последният случай със скандала с френския дипломат и бития полицай на летището във Варна стана повод главният прокурор Сотир Цацаров да поиска доклад за това докъде е стигнало разследването по случая с безредиците пред столичната джамия Баня Баши през 2011 година. Тогава депутати и симпатизанти на „Атака“, водени от Сидеров, провокираха сблъсъци с мюсюлмани по време на редовната петъчна молитва.
Случаят с джамията не е единствената подобна проява на националиста, както не е и най-безобидната. Последният случай във Варна обаче се оказа този, който препълни чашата и този път прокуратурата изглежда убедителна в намеренията си. Тя обаче ще трябва да положи усилия, за да преодолее скепсиса, натрупан от противоречивото ѝ отношение към политиците в годините на прехода. И в частност и към Сидеров.
Лидерът на „Атака“ има опит в съдебните битки. В годините, които Сидеров прекара на политическата сцена, той неведнъж е попадал под прицела както на магистратите, така и на граждански организации, като тук не влизат делата за клевета, водени срещу и от Сидеров.
„Биографията“ на инцидентите с него стартира още през 2006 година с една
катастрофа на магистрала „Тракия“
Тогава автомобилът, в който били Сидеров и шофьорът му Любомир Бакърджиев, е засечен от друга кола. В резултат автомобилът на атакистите се удра в мантинелата, завърта се и спира. Втората кола, която е управлявана от студента Явор Доков, също спира. Според показанията на младежа шофьорът на Сидеров го нападнал, ударил го и спукал гумите на колата му. По-късно Сидеров и Бакърджиев обясняват реакцията си с факта, че оценили случая като атентат.
След като историята се раздухва, главният прокурортогава Борис Велчев иска имунитета на Сидеров заради три обвинения, които има намерение да му повдигне – лъжесвидетелстване, подстрекаване към лъжесвидетелстване и за укриване на хулагинските прояви на личния си шофьор.
Малко по-късно обаче шофьорът на депутата си признава вината. Това води до скоростен процес, в който той получава присъда от 2 години и 6 месеца пробация и 240 часа общественополезен труд за 1 година.
Малко преди това ловък ход спасява Сидеров от първото обвинение срещу него. Той оттегля показанията, които преди това е дал пред следовател. В тях той обяснява, че не Бакърджиев, а депутатът Павел Чернев е шофирал автомобила. Лъжата била необходима, за да бъде отърван Бакърджиев от по-сериозно наказание. Преди това той е имал условна присъда и ново провинение би го вкарало зад решетките.
Така обаче срещу Сидеров остават други две провинения – за това, че е накарал Павел Чернев да излъже разследващите, че той, а не Бакърджиев е бил зад волана, и че Сидеров е направил опит да прикрие хулиганските действия на личния си шофьор. Това е достатъчно депутати да преценят, че имунитетът на Сидеров трябва да бъде свален.
Тръгва дело, изходът от който е повече от интересен: на първа инстанция лидерът на „Атака“ е оправдан, след като прокуратурата иска една година затвор. Съдът обаче преценява, че обвиненията не са достатъчно обосновани и ги отхвърля. Вместо да протестира така постановената присъда, една година след инцидента на магистралата, Софийска градска прокуратура се отказва да продължи делото на втора инстанция. По този начин тя решава окончателно случая в полза на Сидеров като го оневинява.
Друго голямо „завоевание“ на Сидеров е по случая с
метежа пред столичната джамия Баня Баши.
На 20 май 2011 година, водени от лидера си атакисти, предизвикаха сблъсък с мюсюлмани. Причината - молитвата на ходжата, която звучи от високоговорителите от минарето в центъра София. След кратки словестни престрелки националистите започват провокация, скандирайки “еничари”, “мекерета”, “Атака” и “победа”. Заедно със знамената, протестиращите носят метални тръби. В последвалото меле, са ранени и няколко полицаи.
Инцидентът става малко преди президентските избори през 2011 година, когато Сидеров вече е оттеглил подкрепата си от правителството на ГЕРБ и е кандидат за президент. Заедно с ксенофобските си изказвания Сидеров настоява вътрешният министър Цветан Цветанов да подаде оставка, защото полицаите на протеста не озаптили „ислямистите”.
До момента разследването се води срещу неизвестен извършител.
Маневрите на прокуратурата в този случай отново са интересни. Първночално градският прокурор на София Николай Кокинов заявява, че „Атака“ може да бъде забранена, но скоро тази вероятност бива захвърлена, а образуваното досъдебно производство е за насаждане на религиозна омраза, но срещу неизвестен извършител. След разпита на десетки свидетели и записите от телевизионни камери и снимките в медиите, прокуратурата не успява да открие извършителя на деянието. Това е причина разследването да бъде удължавано няколко пъти. Така вече трета година няма повдигнати обвинения по този случай.
Според информация на сайта „Съдебни репортажи“ по случая има и две спрени дела за хулиганство. В единия случай разследването е за това, че неизвестен извършител е ударил полицай и е разкъсал униформата на втори, а в другия – заради счупеното стъкло на охранителната кабинка пред джамията.
Волен полет над германското правосъдие
На 3 февруари 2010 година, във втория си депутатски мандат и в ролята на „златния пръст“ на тогавашното правителство, Сидеров предизвика суматоха на борда на самолет от София до Франкфурт. Във въздуха той влиза в конфликт, като хвърля храна по част от екипажа, а стюардесите нарекъл "расистки" и "арийки".
Заради инцидента властите в Германия очаквали политика на летището. Това предизвикало гнева му и те също попаднали под обидите и заплахите на българина. При отпътуването си от Германия, дни по-късно, лидерът на "Атака" се е извинил на засегнатите. Германската компания оттегля исковете си срещу Сидеров. Малко по-късно това правят и засегнатите полицаи. Това е причината досъдебното производство срещу него да бъде спряно.
Както и в случая с магистрала „Тракия“, така и тук, се появява информацията, че Сидеров е действал под въздействието на алкохол.
Без успех приключват и няколко граждански дела срещу него.
Близо 80 правозащитни и граждански организации се обединиха през 2006 година в едно дело срещу Сидеров, когото обвиниха в расистки и ксенофобски изказвания, в насаждане на омраза и дискриминация. Районният съд в София раздели случаите на осем отделни дела, които приключиха без каквито и да било последици за Сидеров. В момента делата са в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).
Безнаказана остава и друга „наказателна“ акция на атакистите, които нахлуха на 28 март 2013 година в сградата на Министерски съвет с искане да присъстват на заседанието на служебния кабинет на Марин Райков. След като бяха спрени от охраната се разрази скандал, а една от вратите на входа беше счупена.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13.01 2014 в 11:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 16:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 16:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 09:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 05:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 04:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 04:25
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 01:13
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.01 2014 в 00:44
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.01 2014 в 22:12
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Влак прегази двама работници на релсите
Влак прегази двама работници на релсите
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
ПП-ДБ-СС: Столичният общински съвет се управлява от невидимото мнозинство на Красьо Черния