Соченият за един от мениджърите на BETL в България - компанията, която обещаваше големи печалби на всеки, станал собственик на устройства за зареждане на батерии, позиционирани в Китай, Калин Георгиев обяви, че не може да разкрие местоположението на хората от организацията у нас, защото са съветвани от органите на реда да не го правят. Той обяви, че са заплашвани от жертвите на измамата, страхуват се за живота си и също са пострадали от пирамидата.
В началото на декември хиляди български потребители, вложили парите си в британската компания BETL, се оплакаха, че тя е спряла изплащането на дневни дивиденти и изглежда е приключила дейността си. Те твърдят, че са останали без достъп до системата.
"Нашият сигнал е от първите като жертви на измама. Още на следващия ден сме отишли и дали показания в ГДБОП и "Киберсигурност". Цялата информация е изпратена дни след това чрез мейл точно към тях и те в момента водят разследване. Поддържаме връзка със службите. Те са наясно с абсолютно всичко, случващо се с нас", посочи Георгиев пред БНР.
По думите му те си инвестирали последните пари там, както и много други хора.
"Само че другите си мислят, че ние сме им прибрали парите, което е абсолютна лъжа. И в Сърбия се случи същото, същото нещо се случва и в Турция. Няма как да сме замесени и в другите държави, в които се случва паралелно същото", коментира Георгиев.
Той допълни, че хората, с които е общувал и са по-високо в йерархията във фирмата, са спрели комуникация с тях и са с изтрити акаунти. Преди това са поддържали контакт няколко пъти седмично "чрез писане". Всички тези 30 000 българи, които се водили партньори и мениджъри, са измамени. Според Калин Георгиев никой не може да каже каква е инвестираната в схемата сума.
"С моята жена бяхме на плюс преди промоциите. Понеже имахме доверие, че компанията ще продължава да се развива и всяко нещо до момента ни беше изплащано, тези пари, които ги бяхме изкарали, ги завъртяхме в последните промоции. Това ми помогна да вдигна нивото. Там отидоха малко повече от 6000 долара. След това инвестирахме в споделени молове, споделени масажни столове - там отидоха няколко пъти по 5000-10 000 долара. В момента сме останали с около 2000-3000 лв., колкото да живеем в момента затворнически начин на живот и да избутаме", разказа Георгиев неволите на семейството си.
И уточни, че се страхува за живота си, тъй като в първите дни са получили хиляди заплахи.
"Заплахите са от хора, които ние даже не сме виждали. Ние не сме ги накарали насила, освен това те сами са решили каква сума да инвестират. Най-големите заплахи идват от хора, които не познаваме и не са влезнали под нас директно. Те са докарани от свои приятели, близки", допълни Георгиев.
В момента BETL не работи, а Калин Георгиев искрено се надява мрежата да се разплете и виновните да бъдат наказани.
Веднага след като се разрази скандалът с BETL МВР започна проверка на постъпилите над 20 сигнала. Служебният вътрешен министър Атанас Илков обяви, че е потърсена помощ от Европол.
На депутатски въпрос в парламента Илков съобщи, че първата проверка по случая е направена през август. Тогава е имало данни, че става дума за пирамида. След това са постъпили още няколко сигнала за подобна дейност, но никой не се е оплакал за нанесена материална щета.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1032
1
16.12 2024 в 11:42
Последни коментари
Момче и момиче са открити мъртви в жилище в Благоевград
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
Пътници вървяха пеша по релсите на новооткритото метро в Солун заради инцидент (видео)
Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души
Истинската зима ограничава грипа, след празниците болните ще се увеличат, каза доц. Кунчев