Българите остават поляризирани по ключовата тема кои формации да участват в бъдещата управленска коалиция след парламентарните избори на 2 април. По една трета одобряват участието на ГЕРБ-СДС в следващото редовно правителство (34.5%) и на коалицията ПП-ДБ (33.5%).
Едва 9% от избирателите на ГЕРБ-СДС одобряват участието на ПП-ДБ в следващото редовно правителство, срещу 87%, които не го одобряват. Малко по-толерантни са избирателите на ПП-ДБ – 16% от тях одобряват участието на опонента им ГЕРБ-СДС в следващ редовен кабинет, срещу 82%, които не го одобряват.
Това показват данните от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от „Булевард България“ и социологическа агенция Насока, което е проведено в периода 7 – 14 март 2023 г., сред 1200 пълнолетни български граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано face-to-face интервю (PAPI) по домовете на интервюираните лица.
Коалициите на "Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ-СДС продължават да с изравнени сили в борбата за първото място на парламентарните избори на 2 април. Сред избирателите, които със сигурност ще гласуват на вота, ГЕРБ-СДС води с 0,7% пред ПП-ДБ, резултатът е 0,6% повече за ПП-ДБ на директен електорален въпрос "За кого ще гласувате", преизчислен на база на посочилите кандидатска листа.
За коалицията ПП-ДБ посочват, че ще дадат гласа си 27% от посочилите име на партия/коалиция, за която ще гласуват, а за ГЕРБ-СДС – 26,4%. Сред твърдо решилите да гласуват коалицията ГЕРБ-СДС получава 24,8% от гласовете, а ПП-ДБ с 24,1%. Очертава се интрига и за третото място, за което спорят ДПС и "Възраждане", коментират социолозите. Двете формации са с близки електорални дялове – ДПС е с 13,2%, а "Възраждане" – с 12,2%. На пета позиция, според данните, е БСП с 6,2% от твърдо решилите да гласуват. "Български възход" са с 4,3%. Останалите политически сили, към момента, са с ниски шансове за представителство в 49-ото Народно събрание. Най-близо до 4-процентовата бариера са "Левицата!" с 3,1% и "Има такъв народ" с 3%. Останалите политически формации, които участват в изборите, събират общо 4,4%.
"Не подкрепям никого" ще посочат 3,6% от решилите да гласуват на 2 април, според изследването.
Очакванията са до изборните секции да отидат около 2 млн. 700 хил. избиратели, което е малко повече в сравнение с последните предсрочни парламентарни избори през октомври 2022 г. Резултатите показват, че до момента, кампанията не повишава нито желанието за участие в изборите, нито подпомага съществено избора на българите за кого да гласуват.
Едва 4% от интервюираните са променили решението си за кого да гласуват от началото на кампанията досега. Близо една пета (17.4%) от решилите да гласуват все още се колебаят между две или повече партии.
46.4% от интервюираните заявяват, че със сигурност ще гласуват на предсрочните парламентарни избори на 2 април 2023 г. 33.7% декларират, че със сигурност няма да гласуват, 9.8% посочват, че се колебаят за кого да гласуват, а 10.1% – че се колебаят дали да гласуват.
Социално-демографският профил на избирателите на ГЕРБ-СДС показва, че предпочитанията към тази формация са по-характерни за жените, за хората на възраст между 30 и 39 години, за заможните респонденти, както и за жителите на областните центрове и на по-малките градове в страната.
Намеренията за гласуване в полза на коалицията Продължаваме промяната – Демократична България са по-изявени сред хората на възраст до 40 години, сред високообразованите респонденти, както и сред жителите на столицата.
ДПС получава подкрепа по-често от хора на възраст над 50 години, от респонденти с основно и по-ниско образование, от бедни хора (живеещи с големи материални лишения) и от жители на селата. Електоралното влияние на ДПС в селата е стабилно и отчетливо.
Възраждане получава два пъти по-голяма подкрепа от мъже, отколкото от жени. За тях по-често заявяват, че ще гласуват хора на възраст между 18 и 29 години, както и жители на малките градове.
Като избиратели на БСП по-често се определят жени, хора на възраст над 60 години, с жизнен стандарт под средния, както и жители на по-малките градове и на селата.
Български възход има повече избиратели сред мъжете, сред възрастовата група 40-49 и сред хората над 60 години, както и сред градското население на страната.
Сред хората, които все още се колебаят за коя партия/коалиция да гласуват, по-често се срещат жени и хора на възраст между 50 и 59 години.
41% от интервюираните одобряват връщането на смесеното гласуване, а 39% - не го одобряват. Най-много поддръжници на връщането на смесеното гласуване (и респективно на хартиената бюлетина) има сред избирателите на ГЕРБ-СДС (65%), на ДПС (64%), на ИТН (58%), както и на БСП и Левицата (по 53%).
На обратния полюс са избирателите на ПП-ДБ, при които неодобрението към връщането на смесеното гласуване възлиза на 63%.
Конкретните намерения на хората, за това как ще гласуват на предстоящите избори обаче, са по-красноречив показател на начина, по който се приема от обществото тази поредна промяна в изборните правила. Запитани „Как ще гласувате на изборите на 2 април – машинно или с хартиена бюлетина?“, почти две трети (64%) от възнамеряващите да гласуват посочват, че ще гласуват машинно, докато хартиена бюлетина ще пуснат едва една четвърт от избирателите, които ще отидат до секциите на 2 април. Останалите 11% все още не са решили как ще гласуват.
Гласуването на машина е по-предпочитано от избирателите на ПП-ДБ (88%), на Възраждане (73%), на Български възход (70%), както и на ГЕРБ-СДС (59%), докато половената от гласоподавателите на ДПС и на БСП посочват, че възнамеряват да гласуват с хартиена бюлетина.
Кампанията до момента е повлияла на 4.3% от респондентите.
53% от сънародниците ни се интересуват от кандидатите за народни представители в листите на партиите и коалициите. Медийните дебати между кандидатите за народни представители предизвикват интереса на 48.4% от пълнолетното население на страната. Приблизително равни са дяловете на избирателите, които проявяват интерес към програмите на политическите сили и към техните послания към избирателите (съответно 45.4% и 46.4%).
----------------------------------------------------------------
Настоящото национално проучване е финансирано и реализирано съвместно от „Булевард България“ и социологическа агенция Насока. Изследването е проведено в периода 7 – 14 март 2023 г., сред 1200 пълнолетни български граждани от цялата страна.
Използвана е квотна извадка, реализирана на няколко стъпки. Квотите са изчислени въз основа на данните от преброяването 2021 г. Респондентите са разпределени пропорционално на размера на населените места, в гнезда с приблизително равен обем. Населените места са типологизирани в три категории: областни центрове, други градове и села. Определени са населените места и броя на гнездата в тях, пропорционално на броя на избирателите (на възраст +18). В извадката най-напред са фиксирани областните центове, а след това по случаен начин са избрани малките градове и селата в съответната област. Вътре, във всяко гнездо, се балансира полово-възрастовото разпределение, съгласно данните на НСИ от последното преброяване. Така конструираната извадка възпроизвежда структурата на популацията по местоживеене, пол и възраст.
Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано face-to-face интервю (PAPI) по домовете на интервюираните лица.
Насока провежда своите национални проучвания на територията на България. Данните не включват вота извън страната.
Съгласно чл. 205 (ал. 1 - 4) от Изборния кодекс всяка медия, която използва данни от настоящото проучване, е длъжна да съобщи информацията от това каре.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
485
9
23.03 2023 в 11:36
1027
8
23.03 2023 в 11:16
2114
7
22.03 2023 в 21:10
5837
6
22.03 2023 в 20:27
2550
5
22.03 2023 в 20:22
Знаете ли къде няма разделение при изборите?
-693
4
22.03 2023 в 19:55
2550
3
22.03 2023 в 19:06
1057
2
22.03 2023 в 18:56
-1840
1
22.03 2023 в 17:44
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара