OffNews.bg

Радев не е махнал портерта на Захари Стоянов, а го е преместил (снимки)

Портретът на българския революционер и писател Захари Стоянов не е премахнат от президентството на "Дондуков" 2, а само е преместен на не толкова видно място, става ясно от справка във фотоархива на БГНЕС.

По-рано днес в публикация във Фейсбук дипломатът Илиян Василев обърна внимание, че в стаята, в която президентът Румен Радев връчва мандататите, липсва портретът на българския революционер Захари Стоянов.

Последно Радев връчи първия проучвателен мандат на кандидата на ГЕРБ проф. Николай Габровски. Снимка: БГНЕС/Благой Кирилов

Преди на мястото на Иван Вазов можеше да бъде видян портрета на Стоянов. Според Василев причината за разместването е, че Захари Стоянов, заедно със Стефан Стамболов, са останали в историята като "спасители на България срещу превратаджиите и са символ на борбата срещу руския цар и производното вероподаничество".

"И този президент се бие в гърдите, че бил натовец, че завършил на Запад и прочее. Да оставим настрана, че подобен ход издава лични предпочитания и недопустим за държавен глава крен в посока русофилия, но тези портрети на стената са своеобразен "надзор" от историята на мислите му и делата му. Очевидно се смущава от Захари, значи мислите му и делата му, не само тези сторени, но и тези занапред, не са [за] показ. Как да посрещне Митрофанова със Захари Стоянов на стената", пише Илиян Василев. 

OFFNews се свръза с президентския прецентър, но оттам заявиха, че нямат иформация за този казус и че на този етап не могат да ни отговорят. В архива на БГНЕС се вижда, че портретът не е премахнат, а само преместен.

Според снимковия архив последният път, когато портретът на Захари Стоянов стои на видно място в стаята за срещи с президента, е през юли 2022 г. - когато "Продължаваме промяната" получават втория проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Снимка: БГНЕС/Михаела Катеринска 

На снимката се вижда, че през юли портретът на Захари Стоянов е стоял отляво на този на Христо Ботев - сега неговото място заема Иван Вазов. 

През 1886 г. Захари Стоянов пише предисловие към брошурата на Георги С. Раковски "Преселение в Русия или руската убийствена политика за българите":

"Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г. Раковски, Л. Каравелов, В. Левски, Хр. Ботйов, А. Кънчев, П. Волов, Г. Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския."