OffNews.bg

За какво се бори човекът с плаката 'Истината за десетките стотици в математиката'

"Премълчаването на истината за липсата на десетките стотици в математиката е престъпление срещу човечеството".

Това гласи един мистериозен плакат, който от години се появява на демонстрации с най-различни искания. 

Може да сте го виждали на големите антиправителствени протести срещу кабинета на Пламен Орешарски през 2013 година, на демонстрациите в подкрепа на референдума на шоумена Слави Трифонов или пък на някой друг протест. Последно се появи на тридневния протест с искане за оставка на правителството "Борисов 3".

Винаги го държи един и същи човек. Когато няма демонстрации, той не се отказва и отстоява мистериозната си кауза сам. Тогава мъжът с плаката се появява зад Народното събрание, пред Министерския съвет, пред Съдебната палата или дори на спирката на градския транспорт на "Плиска". Понякога все пак сменя плакатите, но не и посланието. Можете да го видите и с транспарант, който гласи: "До кога ще липсват десетките стотици в математиката".

Разнася и листовки за "липсата на десетките стотици в математиката" из София, лепи ги по стълбове и блокове.

Ако някой попита човека с плаката каква е каузата му, той се впуска в разпалено обяснение и дори дава принтирани листове с числа, които обаче имат необичайни имена.

Каква е тезата за "десетките стотици"?

Автор на плаката е Камен Борисов и многогодишният му протест е срещу начина, по който наричаме числата след 999. Твърди, че бил напълно грешен.

Борисов отказва да каже какво работи или какво е завършил, подчертава, че важна била тезата му. А тя се основава на това, че след 9 винаги идва 10 и затова числото 1000 не трябва да се изговаря като "хиляда", а като "десетстотин". Така по логиката му в момента е "двадесетстотин и осемнадесета година", а не "две хиляди и осемнадесета година" (според него така трябва да се изговаря 20 018 г.).

"За много хора истината се приема трудно. Нещо повече - дори съзнанието бяга от нея", казва той за теорията си.

Според Борисов нова дума за числата трябва да има, когато се стигне до повторение. Дава пример с това, че след деветдесет и девет не следва десетдесет, а сто, което е 10x10. Обяснява, че след 999 няма нужда от нова дума, защото няма повторение. То идва чак при 100x100 или 10 000, което всички наричаме десет хиляди, но според Борисов трябва да се казва само хиляда.

"Тази грешка на последователността в броенето разделя чувствата от разума на хората и те са неадекватни", смята той.

Именно заради липсата на думи като "десет стотин", "десет стотин хиляди", "десет стотин милиона" и т.н. в плаката на Камен Борисов се говори за "липсата на десетките стотици". 

Каква е възприетата логика за ново име на число?

Промяната на имената идва с увеличаването на степента на числото 10, а не както е при теорията за "десетките стотици" при умножение. Това е и модел, приет в цял свят.

Затова и скàлата, която използваме, не се различава от размишленията на Борисов до сто - 10x10 = 10= 100.

Нещата обаче се променят при 1000. По общоприетата система ново име на число трябва да има, когато при изброяването се стигне до 103, което е 10x10x10=1000. Затова и наричаме това число "хиляда", а не "десетстотин". 

За числата след хиляда нови имена се дават през три порядъка. Тоест следващото ново име идва при 106 (10х10х10х10х10х10 = 1 000 000) - милион, после 10(10х10х10х10х10х10х10х10х10 = 1 000 000 000) - милиард и т.н.

Може би "истината за десетките стотици" не е толкова важна за хората. Но постоянството на човека с плаката, усилията и желанието, с което всеки ден се бори за каузата си, са впечатляващи.