Тръмп заплаши, че САЩ няма да охраняват Ормузкия проток

OFFNews 18 March 2026 в 16:16 2180 6
Доналд Тръмп

Снимка Getty images

Доналд Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп отново разкритикува отказа на съюзниците на САЩ да изпратят сили за охраната на Ормузкия проток, който беше блокиран от Иран след израелско-американската военна операция, и заплаши, че Вашингтон няма да се погрижи за неговата сигурност, предаде Франс прес.

От няколко дни американският президент е силно подразнен от отказа на основните съюзници на Вашингтон в НАТО, сред които са Франция и Великобритания, да помогнат на САЩ за деблокирането на Ормузкия проток, през който се транзитираха 20% от суровия петрол по света преди войната в Близкия изток.

"Чудя се какво ли ще се случи, ако довършим това, което остава от терористичната държава Иран, и оставим страните, които имат полза от така наречения "проток", да поемат отговорност за него? Това би накарало някои от нашите неактивни съюзници да се задействат и то бързо!", написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл".

Изявленията на Тръмп по отношение на Ормузкия проток са все по-противоречиви.

Така например вчера той определи като "наистина глупава грешка" отказа на много държави членки на НАТО да помогнат на САЩ за охраната на протока, след което увери, че тяхната помощ все пак не е много необходима, а в крайна сметка обяви, че Вашингтон "би се надявал да получи малко помощ" в засичането на мините в залива.

Същевременно американските сили нанесоха удари с противобункерни бомби по ирански пускови установки, намиращи се близо до Ормузкия проток, през който преди войната преминаваха също 20% от световните количества от втечнен природен газ.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3320

    6

    avitohol

    19.03 2026 в 15:25

    Насранко пак се размириса.

    3090

    5

    helper68

    18.03 2026 в 23:06

    Май тая пуста ''победа'' много сложна стана за ''миртовореца''..
    Защо Червено море може да се окаже следващата точка на затруднение за световната икономика
    Морският трафик по водния път вече е намалял, тъй като хусите, базираната в Йемен прокси група на Иран, предупреждават, че „пръстите ни са на спусъка“. nbcnews

    3090

    4

    helper68

    18.03 2026 в 22:56

    Е какво да се очаква от човек, който и идея си няма защо е започнал тази война, като изключим мераците за заграбване на петрола..
    Доналд Тръмп беше забелязан да променя позицията си относно Ормузкия проток по време на събитие в Белия дом за по-малко от 30 минути, след като сравнението беше публикувано в X.
    Президентът Доналд Тръмп проведе пресконференция с членове на борда на Центъра „Тръмп Кенеди“ в понеделник следобед, заявявайки, че САЩ „нямат нужда от никого“, след като каза, че държавите трябва „да дойдат и да ни помогнат“ да отворим отново Ормузкия проток.
    „Много държави ми казаха, че са на път“, каза президентът на конференцията. „Някои са много ентусиазирани по въпроса , а други не.“ Докато репортер на Daily Wire попита кои държави са „на път“ да помогнат на САЩ. Тръмп спомена, че държавният секретар Марко Рубио и други служители на администрацията ще ги изброят..
    https://www.themirror.com/news/politics/donald-trump-flip-flops-nato-1742469

    2247

    3

    Деспин Митрев

    18.03 2026 в 21:00

    Егати и бастарда! Унищожих пазара на нефт и газ, хайде сега, да ви продам скъпо. На изток от Франс - леш!

    2985

    2

    Джендо Джедев

    18.03 2026 в 17:22

    Е нали победихте още преди неделя, ве, какво има да се охранява? ;)

    2615

    1

    Маги Стралска

    18.03 2026 в 17:15

    сам си я забърка тая каша.... сам да си я сърба....