Мирните споразумения в Близкия изток влязоха в сила, "Ислямска държава" призова за нападения

Йорданка Веселинова 20 октомври 2020 в 15:37 2480 0

Снимка БТА/АР

ОАЕ и Бахрейн ратифицираха сключените през август и септември “Авраамически споразумения”. На фона на затоплящите се отношения между Израел и двете арабски държави обаче "Ислямска държава" призова за атаки срещу Саудитска Арабия.

Израел и ОАЕ

В навечерието на първото посещение на делегация на Емирствата в Израел, ОАЕ ратифицира мирното споразумение, което беше обявено в началото на август, предаде Ройтерс. Малко по-късно американският финансов министър Стивън Мнучин заяви в Абу Даби: "Заедно ОАЕ и Израел ще бъдат по-подготвени да посрещнат зловредните заплахи, произтичащи от иранския режим, прокситата му, както и от другите екстремистки организации."

Днес правителствената делегация на ОАЕ пристигна в Израел - първото такова официално посещение. От Емирствата пътуват министърът на икономиката Абдулах бин Тук ал Мари и държавният министър по финансовите въпроси Обаид Хумаид ат Тайер, както и специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Ари Берковиц и финансовият министър Стивън Мнучин. Припомняме, че споразуменията бяха сключени с посредничеството на САЩ.

Визитата в Израел ще продължи само няколко часа и ще бъде в района на летището - мярка за ограничаване на разпространението на коронавируса, съобщават от Ерусалим. Очаква се двете страни да се договорят за безвизово пътуване за своите граждани, пише Ройтерс.

Израел и Бахрейн

В неделя Израел и Бахрейн също установиха официално дипломатически отношения. Сделката беше подписана в столицата Манама. Външният министър на Бахрейн Абдулатиф бин Рашид Ал-Заяни заяви в речта си, че се надява на "ползотворно двустранно сътрудничество във всяка област" между двете нации, пише Би Би Си.

Какво предстои - мир или война?

Мирните споразумения са първите такива от четвърт век и според Запада са крачка напред към постигането на мир в Близкия изток. Те са и първата победа на Тръмп в региона след досегашния му неуспех да сложи край на войната в Афганистан и да гарантира мира между Израел и Палестина. Освен това те до голяма степен официализират споделеното недоверие към Иран, чието влияние се увеличава сред шиитското население в сунитските държави, като по този начин дестабилизира официалната власт.

Важно е да се отбележи, че напрежението между сунити и шиити се кристализира като напрежение между Саудитска Арабия и Иран и респективно между правителствата, подкрепяни от тях.

Според анализаторите сделките не биха били възможни без предварителното разрешение на Рияд. Нещо повече - за първи път Саудитска Арабия отвори въздушното си пространство за израелски авиолинии - ясен знак за подкрепата към споразуменията. Това се превърна и в основна причина за заплахите от "Ислямска държава". В края на миналата седмица Абу Хамза ал Мухаджир - говорител на терористичната организация, призова за атаки срещу граждани на западни държави в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите