Холандия пропуска европейско първенство за първи път от 1984 г.

OFFNews 14 октомври 2015 в 10:43 3010 0

Снимка Reuters

Националния отбор на Холандия по футбол приключи разочароващия си квалификационен цикъл с домакинска загуба от Чехия с 2:3 в последната и за двата тима среща от квалификационна група „А” и окончателно ще пропусне европейското първенство във Франция следващото лято.

"Лалетата" пропускат първи европейски финали от 1984 г., отново във Франция.

Те останаха на пет точки дистанция от третото място, като трябваше да спечелят мача си срещу Чехия и да се надяват на грешка на Турция, която се класира директно като най-добрия трети отбор във всички групи.

Турците победиха с 1:0 вече класиралия се Исландия като домакин след решителен гол в 89-ата минута от свободен удар на Селчук Инан. За тях това ще е първо завръщането на европейските финали след 2008 г.

Резултата за Чехия снощи откри Павел Кадерабек в 24-ата минута. Десет минути след това Йозеф Сурал удвои. Малко преди края на първата част чехите останаха с човек по-малко на терена, след като Марек Сучи получи червен картон. В 66-ата минута Робин ван Перси си отбеляза автогол за 0:3. Четири минути след това Клаас Ян Хунтелаар намали на 1:3. Ван Перси оформи крайното 2:3 в 83-ата минута.

Поражението за холандците е трето като домакин, като по този начин тимът изравни „постижение“ от 1961 година. Преди 54 години Холандия допуска загуби от Мексико (1:2), Белгия (0:4) и Унгария (0:3).

Най-лошата серия на Холандия е в през 1932 година и продължава през 1933, когато тимът претърпява шест поредни поражения у дома с голова разлика 3:11.