"Искаме гора, искаме хляб" - протестът на износителите на дървесина в снимки

Ивайло Анев 18 март 2015 в 12:09 27600 66

Снимка Ивайло Анев

Искаме работа, искаме хляб - скандират събралите се над 200 протестиращи, дошли от всички краища на България - Смолян, Хасково, Варна, Добрич.

Представители на фирмите, износители на дървесина, излязоха на протест пред парламента срещу наложения мораториум върху износа на необработена дървесина.

Над 200 протестиращи от всички краища на страната изразиха своята позиция с възгласи "Искаме работа, искаме хляб".

Мораториума бе въведен от правителството с идеята да се предотврати незаконната сеч и през това време да се предприемат законови промени.

Според протестиращите по този начин ще се намали обемът на работа и се очаква много хора да останат на улицата.

Едва 16% от изсичаната в страната дървесина се изнася, изчисляват фирмите износители и твърдят, че за всеки кубик могат да покажат точни данни къде и как е придобит. Браншът задава и следните въпроси - какво се случва с останалите 84 на сто, кой ги проследява и контролира.

Според бизнеса мораториумът ще доведе до бърз фалит в следващите три месеца на над 100 фирми, а още 800 ще бъдат косвено засегнати. Държавният бюджет ще загуби 29 милиона лева под формата на приходи за пристанища, държавни и горски стопанства и транспортен сектор.

Кено Байчев, който е собственик на дърводобивна фирма, има притеснения за това, че много служители ще останат без работата. В неговата фирма работят между 30 и 40 души, които ще останат без препитание следствие на наложената забрана.
Байчев обаче подчерта, че има фирми с по 100-тина работници, които ще бъдат още по-засегнати.

Освен това той подчерта, че в сектора са ангажирани предимно нискообразовани хора, които трудно ще си намерят друга работа.

"В началото на април мораториумът може би ще падне", стана ясно от думите на депутата от ГЕРБ Цвета Караянчева, която излезе при протестиращите и поясни, че има вероятност забраната да бъде отменена в по-кратки срокове.

Тя поясни, че до края на месеца в парламента ще влязат законодателни промени и мерки на МЗХ, свързани със свеждането до минимум на незаконната сеч. Именно това ще даде възможност забраната за износ да отпадне.

Междувременно Караянчева покани представители на бранша да присъстват на днешното заседание на земеделската комисия.

По-късно днес се организира и друг митинг, който пък е в подкрепа на мораториума.

Протестът на природозащитниците е в Петрич и се предвижда да започне от 18.00 часа на градския площад. Той е част от организирания Национален протестен ден в защита на защитените територии.

Сред основните искания на протестиращите са да се запазят всички вековни гори, да се забранят всякакви сечи в националните паркове, а ползването на дървесина от другите защитени територии и защитени зони от Натура 2000 да става само след горска сертификация, както и да се забрани новото строителство в защитените територии, ако не е свързано с традиционно ползване на земеделски земи и гори.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите