Парламентът разполага с броени дни, за да не допусне България да бъде изключена от международно споразумение за околната среда, предупреждават от граждански групи "За да остане природа в България".
Ако до края на месеца депутатите не изменят Закона за устройство на територията (ЗУТ), така че гражданите да могат да обжалват незаконни устройствени планове и разрешителни за строеж, България може да бъде изключена от международното споразумение за околна среда, познато като Орхуската конвенция. Това изискване е заложено в конвенцията, а срокът за изпълнение е до 31 януари 2017 г.
Орхуската конвенция е най-сериозното международно споразумение за защита на гражданските права в областта на екологията. България e ратифицирала тези конвенцията през 2003 г.
В дневния ред на парламента е включено разглеждането на Закона за устройство на територията, но в промените не се предвижда гражданите да обжалват незаконни устройствени планове и разрешителни за строеж, заявяват природозащитниците.
Това е последната възможност 43-тото Народно събрание да предпази България от процедура по изключването на държавата от членство в Орхуската конвенция. Такава заплаха е отправена към правителството от Комитета за прилагането й с писмо в началото на 2017 г. От приемането на конвенцията през 1998 г. предупреждения за изключване са изпращани единствено на Украйна и Туркменистан. Има голяма вероятност България да е третата страна с такова предупреждение и първата, която може да бъде изключена, пишат еколозите.
Исканията
Природозащитниците припомнят, че още в края на 2015 г. са внесли предложения за изменение на Закона за устройство на територията, които, в изпълнение на Орхуската конвенция, касаят предоставяне право на гражданите да обжалват общи и подробни устройствени планове, както и разрешения за строеж, одобрени в нарушение на екологичното законодателство. С внесените предложения природозащитниците настояват народните представители да включат в ЗУТ разпоредбите за достъп до правосъдие съгласно изискванията на конвенцията, което считат за по-приоритетно и в по-голям обществен интерес от предвидения за обсъждане в последните дни лобистки и крайно спорен Закон за концесиите.
Според гражданските организации ЗУТ съдържа силни ограничения по отношение на обжалваемостта на устройствените планове и разрешенията за строеж, които се простират само до съсобственици и някои съседи. Това създава условия за корупция, защото оставя изхода от подобни решения изцяло в ръцете на две потенциално заинтересовани страни - общините и инвеститорите.
През годините тази порочна практика доведе до редица строителни безумия като застрояването градските градинки и защитените територии, както и до незаконните строежи по Черноморието и планинските курорти, пишат природозащитниците.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп е силен и непредсказуем, може да помогне на Украйна да спре Путин, каза Зеленски
Тръмп е силен и непредсказуем, може да помогне на Украйна да спре Путин, каза Зеленски
Тръмп е силен и непредсказуем, може да помогне на Украйна да спре Путин, каза Зеленски
Тръмп е силен и непредсказуем, може да помогне на Украйна да спре Путин, каза Зеленски