Блокираният заради хакерска атака сайт на Народното събрание вече работи - съобщи министърът на електронното управление по Нова тв.
Той увери, че ситуацията - не само с тази атака - е под контрол:
"Държавата е направила достатъчно инвестиции и към момента работи доста добре проект, който дава защитен достъп до интернет на редица институции. През последната година са били отразени близо 80 хакерски атаки, за които до медиите не е стигнала никаква информация", каза още Йоловски. Най-сериозната от тях е била през юли тази година.
Руски хакери блокираха сайта на парламента заради БТР-ите за Украйна
Според министър Йоловски атаката за пореден път поставя въпроса за киберсигурността на държавните институции и факта, че всяка се грижи за този сериозен проблем самостоятелно. Това налага държавата да направи всичко възможно институциите да попаднат под една обща защита, за да има работещи сайтове и услуги, допълни министърът.
Като най-сериозно предизвикателство пред Министерството на електронното управление Александър Йоловски очерта воденето на всички регистри по електронен път и тяхната централизация.
Очаква се Народното събрание да даде кратък срок за това процесът да приключи - до март 2024 година. Това ще е изключително сложно, защото става дума за между 13 и 15 хиляди регистъра, допълни министърът.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Кремъл щастлив, че Тръмп не го смята вече за пряка заплаха
София е в топ 5 за евтин туризъм на канадски портал
Манол Глишев: Днешните протестиращи са хора, които не се задоволяват с малко (видео)
Ню Йорк Таймс: Зеленски отслаби надзорниците в държавните компании и създаде условия за корупция