Облекчават се условията за прием на ученици от българските неделни училища зад граница в държавните ни висши училища.
Това се предвижда в нормативни промени, подготвяни от Министерството на образованието и науката. Те бяха обсъдени на онлайн среща между просветния министър Красимир Вълчев и представители на Асоциацията на българските училища в чужбина.
"Благодарение на доброто партньорство, на българските общности по света създадохме уникална мрежа от над 300 училища на 6 континента. През последните години средствата бяха увеличени двойно. Насочихме ги към увеличаване на броя на училищата и на учениците, включително и на деца от 4–годишна възраст в предучилищната подготовка, финансиране на дейности по интереси и родолюбие, фолклор, традиции и християнство, обучения на учители, адаптиране на учебни програми, учебници, кандидатстудентска подготовка, обмен между училища в България и в чужбина. Българските неделни училища бяха пионери в електронното дистанционно обучение и в момента го провеждат ефективно", заяви министър Вълчев.
Той подчерта, че приоритет през следващите години трябва да е признаването на българския език в чуждите образователни системи.
Облекченията ще се отнасят до процедурите, сроковете на кандидатстване, местата за прием в държавните ни висши училища и ще бъдат разписани конкретно в проекта, който предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане.
Българските кандидат-студенти от чужбина ще влизат в места, субсидирани от държавата, а не в бройки за платено обучение. От тях ще се изисква да са завършили поне две гимназиални години в българско неделно училище в чужбина, една от които трябва да е 12. клас.
Изменение в наредба позволи висшите училища да признават резултата от матурата по местния език и сертификат за владеене на български като чужд език на ниво В.2, издаден от Департамента за езиково обучение към СУ "Св. Климент Охридски", вместо държавния зрелостен изпит по български език и литература.
"Сертификатът улеснява кандидатите, тъй като спестява време и не е необходимо полагането на матура по български език – нещо, заради което много кандидат-студенти се демотивираха или закъсняваха с една година", добави министърът на образованието и науката.
Създадена е и електронна платформа за онлайн кандидатстване ТУК.
От учебната 2014/2015 г. до 2020/2021 г. броят на българските неделни училища в чужбина е увеличен от 180 до 375, а на учениците в тях – от 14 986 на 31 347. Финансовото им подпомагане от МОН беше повишено от 6,1 млн. на 12,8 млн. лева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България