Озоновата дупка над Антарктика щеше да е 40% по-голяма през 2013 г., ако Монреалският протокол не беше прекратил производството на фреони, според ново проучване.
Според сценария, Австралия и Нова Зеландия щяха да бъдат подложени на много по-голямо ултравиолетово облъчване, което от своя страна щеше да увеличи разпространението на рака на кожата, казват авторите на публикация, наскоро излязла в Nature Communications.
В доклада се вижда и че до 2011 г., изтъняването на озоновия слой щеше да се случи и над Арктика, над северното полукълбо, застрашавайки жителите на Европа.
В средата на 80-те години учените откриха дупка в озоновия слой над Антарктида, а през 1987 г. светът се съгласи да подкрепи Монреалския протокол, който ограничава производството на хлорфлуорвъглеводороди (CFC).
Въпреки това, концентрацията на фреони продължи да нараства до 1993 г., а дори и днес озоновата дупка се появява отново всяка пролет, а това допринася за увеличаването на причиняващата рак UV радиация в Австралия и Нова Зеландия.
Но без Монреалския протокол, положението щеше да бъде много по-лошо, казват изследователите.
Арктическият озонов слой без Монреалския протокол (вляво) и състоянието му през май 2011 (вдясно). Снимка: Sandip Dhomse
Екипът, ръководен от проф Мартин Чипърфийлд (Martyn Chipperfield) от университета в Лийдс, използва "моделът на химически транспорт", за да изчисли какво щеше да се случи през последните две десетилетия, ако фреоните не бяха контролирани.
Важно е да се каже, че моделът е най-точният до момента, защото използва реални данни за ветровете, които духат в студените части на Южния полюс, където разрушаването на озоновия слой се извършва в най-висока степен.
Според новия модел, а 40% увеличение на размера на антарктическата озонова дупка до 2013 г. би допринесло за 8 до 12 на сто увеличение в ултравиолетовите нива над Австралия и Нова Зеландия.
До 2013 г., е продължило намаляването на озона над северното полукълбо, което довело до 14% увеличение на нивата ултравиолетово излъчване над Обединеното кралство. През 2065г. количеството озон би било около една трета от настоящите нива, а UV индекса би бил около три пъти по-висок.
Защо UV нивата в южното полукълбо са по-високи от тези в северното полукълбо
UV нивата в южното полукълбо са естествено много по-високи от тези в северното полукълбо заради модела на циркулация, по-чистия въздух и по-силната обща слънчева радиация през лятот. Затова, независимо от благоприятните промени в озоновия слой, хората в Нова Зеландия и Австралия ще трябва да продължат да се предпазят от UV радиацията.
Д-р Ричард Макензи от Университета на Уайкато, Австралия, изтъква три причини като отговор на въпроса защо интензитета на UV-лъчите е по-голям в южното полукълбо:
На първо място - Земята обикаля около Слънцето в елипса, а не в кръг. Най-близкото място на подхода на Слънцето към Земята е през декември / януари, когато в южното полукълбо е лято. Най-отдалеченото разстояние е през юни / юли, когато е лятото в северното полукълбо. Само този фактор означава, че в южното полукълбо през лятото ще има поне 7% повече UV радиация, отколкото в летните месеци в Северното полукълбо.
Вторият фактор е озонът. През лятото има много по-малко озон в южното полукълбо, отколкото в северното полукълбо. Тъй като озонът се генерира над екватора, той се транспортира към по-високи географски ширини и се изнася от южното полукълбо, а този фактор има ефект около 10%. "Останалите 20% се дължат на по-чистия въздух, който имаме тук" - казва Макензи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.05 2015 в 15:52
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
27.05 2015 в 17:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
27.05 2015 в 15:44
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)