Добре ли е екипажът, прекарал година в изолатор, симулиращ живота на Марс

OFFNews 15 юли 2024 в 15:29 7053 0

Членът на екипажа на CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) на НАСА Кели Хейстън поздравява заместник-директора по летателните операции

Снимка НАСА

Членът на екипажа на CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) на НАСА Кели Хейстън поздравява заместник-директора по летателните операции

Първият екипаж от доброволци, които повече от година живеят в симулатор на условията на Марс в космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън, щата Тексас, напусна изолатора на 6 юли.

Миналата седмица международните информационни агенции съобщиха, че Кели Хастън, Анка Шелариу, Рос Брокуел и Нейтън Джоунс "ще бъдат приветствани на кратка церемония към 17 часа източноамериканско време в събота, 06.07.2024. Тя ще се излъчва на сайта на НАСА и в платформите на американската космическа агенция. Доброволците ще напуснат хабитата на CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog's), създаден с 3D принтер, след 378 дни."

Хабитатът Марс Дюн Алфа симулира реалистично марсианската околна среда върху площ от 158 квадратни метра. В нея са отделени пространства за работа и за свободното време.

Доброволците влязоха в капсулата на 25 юни 2023 г. и пресъздаваха дейности по мисии на Марс, включително разходки на повърхността на Марс с помощта на виртуална реалност. Те сами си отглеждаха зеленчуци като допълнение към хранителните си запаси, освен това поддържаха апаратурата и се подлагаха на тестове за въздействието на стресови фактори като изолация и забавяне на комуникацията със Земята.

Миналата седмица от НАСА отбелязаха навършването на една година от началото на експеримента. Космическата агенция на САЩ планира да използва информацията от мисията CHAPEA в програмата "Артемис" за изпращане на астронавти на Луната и за изпращане на пилотирани мисии до Марс.

Освен повече от едногодишната мисия на екипажа в Марс Дюн Алфа, НАСА изпълнява ротационни експерименти с доброволци на симулирани 45-дневни мисии до Марс в друг обект по програма HERA (Human Exploration Research Analog).

Искате да знаете повече?

"Пътешественици на Марс: Едногодишното пътешествие на първия екипаж на CHAPEA." Така е озаглавена статията, излязла на сайта на НАСА.

Когато първите хора се отправят към Червената планета, те ще трябва да знаят как да ремонтират и поддържат оборудване, да отглеждат собствена храна и да поддържат здравето си, като същевременно се борят със закъсненията в комуникацията между Земята и Марс. Освен това те трябва да намерят начини да създават приятелство и да се забавляват.

Първият изцяло доброволчески екипаж на CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) постигна всичко това и още повече по време на 378-дневната си аналогова мисия на повърхността на Марс.

Живеейки в изолираната марсианска дюна Алфа - 3D-принтирано жилище с площ от 1700 кв. м, членовете на екипажа Кели Хастън, Рос Брокуел, Нейтън Джоунс и Анка Селариу се изправиха пред трудностите на симулирана експедиция на Марс, понасяйки стрес, подобен на този при истинска мисия на Червената планета. Те също така празнуваха празници и рождени дни, подстригваха се взаимно, като имаха и безгрижни моменти по време на изолацията. Тяхното пътешествие ще помогне на учените да разберат предизвикателствата на мисиите в дълбокия космос и ще даде безценна представа за устойчивостта на човешкия дух.

Когато екипажът приключи пътуването си на 6 юли, астронавтът на НАСА и заместник-директор на отдел "Операции на полетите" Кйел Линдгрен отвори вратата на хабитата и ги приветства у дома.

"Екипажът и техните семейства посветиха една година от живота си в служба на НАСА, на страната и на изследването на космоса от човечеството. Благодарим ви, че се посветихте на изследвания, които ще позволят бъдещото ни изследване на космоса", каза той. "Вашите пръстови отпечатъци ще бъдат неизличима част от първите отпечатъци на Марс".

Командирът на мисията Хейстън е учен, който създава модели на човешки заболявания.

Тя е ръководител на иновативни проекти, базирани на стволови клетки, като извлича множество видове клетки за работа в областта на безплодието, чернодробните заболявания и невродегенерацията. Нейната роля е от ключово значение за поддържане на духа на екипажа и осигуряване на успеха на ежедневните операции.

Тя подчерта значението на екипната работа и адаптивността в мисия с толкова високи залози.

"Трябваше да разчитаме един на друг и на обучението си, за да се справим с предизвикателствата, пред които бяхме изправени", каза тя. "Всеки ден носеше нови препятствия, но също така и нови възможности за растеж и обучение."

С приключването на първата мисия CHAPEA събраните данни и споделеният от екипажа опит ще проправят пътя за бъдещи изследвания, като приближат човечеството с една стъпка към стъпването на Марс.

Нейтън Джоунс: Медицински служител и експерт по комуникациите

"Едно от най-големите неща, които научих по време на тази продължителна мисия, е, че никога не трябва да подценяваме ефекта от малките постижения с течение на времето", казва Джоунс. "Бъдете готови да правите трудните неща сега и това може да има решаващо значение за бъдещето."

Селариу подчерта значението на интердисциплинарното сътрудничество при предстоящите космически мисии. "Това, което изглежда е общо за всички в CHAPEA, е страстта към космоса и стремежът да я преследват независимо от предизвикателствата, неудобствата и личните жертви."

Брокоуел очаква с нетърпение мисиите до Червената планета да станат реалност. "Все още ме изпълва със страхопочитание и вълнение мисълта, че един ден на повърхността на други светове ще има хора, които ще преодоляват огромни предизвикателства и ще разширяват съществуването и информираността за живота от Земята."
Джоунс, медицинският офицер на екипажа, използва опита си в спешната и международната медицина, за да се справи с уникалните предизвикателства на мисията на Марс. Опитът му в решаването на проблеми и ефективната комуникация в чувствителна към времето и ограничените ресурси среда беше от съществено значение поради приблизително едночасовото закъснение на предаването. "Дори нещо толкова просто като това кога да комуникираш е важно", казва Джоунс. Екипажът трябваше да прецени кои наблюдения са от съществено значение, за да докладват един на друг или на Контрола на мисията, за да се избегне претоварване на екипа или ненужно използване на ограничената честотна лента до Земята.

"Всичко, което правим в CHAPEA, е дело и на героите, работещи на земята в НАСА", каза той. "Не бихме могли да си пожелаем по-добро преживяване или по-добри хора, с които да работим."

Преживяването се превръща в пътешествие на личностно израстване за Джоунс. "Непрекъснато гледам напред, планирам бъдещето", казва той. "Научих се да отделям време, за да се наслаждавам на настоящия миг и да бъда търпелив за предстоящите."

Той открива и ново хоби: изкуството. "Дори се изненадах от това колко добре се получиха някои от моите скици", каза той.

Анка Селариу е микробиолог и иновативен мислител.

Анка Селариу е била полезна с опита си като микробиолог във Военноморските сили на САЩ, с опита си в откриването на вирусни ваксини, предаването на приони, разработването на генна терапия и управлението на изследвания в областта на инфекциозните болести.

Селариу каза, че дължи много на военноморския флот, включително на участието си в CHAPEA, тъй като това е помогнало за формирането ѝ както в личен, така и в професионален план. "Надявам се да мога да представя нова перспектива, както и развих силната си склонност да мисля по различен начин за даден проблем и да проверявам кои въпроси си струва да бъдат зададени, преди да се заемем да им отговорим", каза тя.

Размишлявайки върху мисията, Селариу каза: "Всеки ден сякаш беше ново откритие за нещо; за Земята, за изкуството, за хората, за културите, за историята на живота във Вселената - за малкото, което знаем за нея."

Тя добави: "Колкото и да ценя това, че информацията е на една ръка разстояние, ще ми липсва луксът да бъда изключена от мрежата в свят, който сега оценява хората по тяхното онлайн присъствие."

Рос Брокоуел: Строителен инженер, който решава проблеми

Брокоуел, летателният инженер на мисията, се фокусира върху инфраструктурата, проектирането на сгради и организационното ръководство. Неговият опит в областта на структурното инженерство повлиява на подхода му към решаването на проблеми в местообитанието CHAPEA.

"Инженерната перспектива те кара да изградиш разбиране за това как нещата ще реагират и взаимодействат, да предвидиш възможните точки на повреда и да осигуриш резервен план при извънредни ситуации", каза той.

Този начин на мислене е помогнал на екипажа да разработи творчески решения на предизвикателствата на мисията, като например използването на 3D принтер за проектиране на адаптери за части и инструменти и намиране на начини за свързване в екип. "Няколко неща, които искахме да направим за забавление, изискваха иновации, като едно от тях беше разработването на скоба, за да можем безопасно и сигурно да монтираме нашия минибаскетболен обръч", каза той.

Той съветва членовете на "Поколение Артемида", които се интересуват от принос към бъдещи аналогови мисии, да мислят за теорията на системното инженерство и да се научат да разработват и интегрират цели системи, като същевременно решават отделни предизвикателства.

Брокуел смята, че най-важните качества за член на екипажа на CHAPEA са въображението и силната вяра в чудеса. "Разбира се, човек трябва да има търпение, самоконтрол, емоционална регулация и чувство за хумор", казва той. "Бих добавил и перспектива, което означава да разбирате важността на изследователските мисии в името на човечеството и да оценявате това, че сте част от нещо по-голямо от себе си."

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Как се раждат снежинките?