В Националната художествена галерия (НХГ) бе показана пред журналисти изложбата на великия италиански художник, скулптор и архитект Микеланджело Буонароти.
Четирите оригинала на италианеца се намират в една от стаите на втория етаж на зданието, като от галерията предупредиха, че по едно и също време да разглеждат вътре ще се допускат до 25 души, тъй като размерите на залата не позволяват повече.
Показаните в София творби са етюд на фигури в движение, етюд "Възкръсналият Христос" и етюд на портик.
Те пристигат у нас направо от къщата-музей "Каза Буонароти" във Флоренция за отбелязване на 450 години от смъртта на художника, които се навършиха на 18 февруари 2014 г.
На големи табла в НХГ ще бъдат показани и откъси от трактати на Микеланджело. По време на изложбата, между 18-и септември и 15-и декември, в изложбената зала ще звучи ренесансова музика.
Специално за изложбата на ренесансовия творец от НХГ са закупили най-нов вид лампи с щадяща скиците "студена светлина", които осветяват произведенията по начин, каращ ги сякаш да излъчват вътрешна светлина.
"Възкръсналият Христос".
От музея тематично са поместили и оригинал на ръкописа на произведението на Пенчо Славейков "Микеланджело".
Официалното откриване на експозицията ще бъде днес в 18:30 часа, а на следващия ден - 19.09, от 11:00 часа в Националната художествена галерия ще се проведе научна конференция на тема: „Лицето на Микеланджело“, която ще се води от куратора на изложбата д-р Джузепина Раджониери, специалист по изкуството на Микеланджело, посветена на творбите на артиста в жанра на портрета.
Етюд на портик.
Микеланджело ди Лудовико Буонароти Симони, известен още само като Микеланджело, е италиански ренесансов скулптор, художник, поет и архитект, представител на Флорентинската школа.
Смятан е за един от тримата титани на Ренесансовото изкуство - заедно с Леонардо да Винчи и Рафаело.
Творчеството на Микеланджело се отличава с патос и непрекъснато търсене на идеала за красота като отражение на идеалите на епохата за физическа и духовна мощ и трагизъм. То оказва силно влияние върху Тициан и венецианската живопис и се смята за основа на стила маниеризъм.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас