Централната избирателна комисия (ЦИК) показа образец на бюлетината на предстоящите парламентарни избори. Тя ще е дълга около 60 см. Показани бяха и машините, и как се гласува с тях.
Общо 30 партии и коалиции ще се явят на предстоящия вот. Вече беше изтеглен жребият, който определи как ще бъдат подредени формациите в бюлетината. С номер 31 в нея ще е опцията "не подкрепям никого".
С хартиена бюлетина ще се гласува по стандартния начин. Със син химикал със знак Х или V върху номера на формацията или независимия кандидат. По същият начин се отбелязва и преференцията. Номерата на преференциите започват от 101.
Бюлетината трябва да е така сгъната, че да се виждат двата печата на гърба ѝ, но да не се разкрива тайната на вота на избирателя, а отрязъкът в горния десен ъгъл да бъде открит и да може да се откъсне. Предстои ЦИК да излезе със специално решение за препоръчителния начина на сгъване, но той вероятно ще бъде както досега - с едно прегъване.
Как ще се гласува с машините
С машини ще се гласува вот в 9390 секции в страната. Те ще бъдат поставени в секциите още в деня за размисъл. В неделя член на СИК ще активира машината за гласуване, след това машината трябва да отпечатва свидетелство, което се казва нулев протокол за откриване на изборния ден. Нулевият протокол е списък с партии и кандидати с преференции.
Когато гласоподавател иска да подаде своя вот с машина, член на секционната комисия трябва да му даде карта. Картата се поставя в машината и се появява на екрана електронна бюлетина. Партия и преференция се избира на тъчскрийна. След това избирателят може директно да подаде гласа си или да прегледа какво е маркирал. Втората опция дава възможност на избирателя се поправи, ако без да иска е натиснал грешна партия или преференция.
След като избирателят натисне "Гласувай", от машината излиза хартиена разписка с QR код. Гласоподавателят връща картата на секционната комисия. Разписката се сгъва и се поставя в отделна урна, предвидена за машинното гласуване.
До 20 май се подават заявления за подвижна секция
Избирателите трябва до 20 март да заявят желанието си да гласуват с подвижна секция. Това може да стане с електронно заявление или с пълномощник в общината по местоживеене. Когато тези заявления са 10 или повече ще бъде образувана секция.
По подобен начин стоят нещата и с подвижните секции за карантинираните заради Covid-19. Те обаче имат време до 31 март да подават до общината по местоживеене заявления за гласуване. Това ще може да става по пощата, по факс, по e-mail, без да се изисква квалифициран електронен подпис. Няма да се изисква удостоверявате, че хората са карантинирани или в изолация, защото общинската администрация ще извършва тази проверка. Подвижна секция отново ще се разкрива при поне 10 заявления, но тези секции са отделни от тези за хората с увреждания.
Ако даден избирател иска да гласува по настоящ, а не по постоянен адрес, до 20 март трябва да подадат такова заявление.
Секции ще има в 69 държави
В 69 държави ще има секционни избирателни комисии, определихме и условията за образуване на секции в лечебни заведения, каза говорителят на ЦИК Таня Цанева. Секциите са между 460 и 470. Утре ще бъде определен окончателният им брой.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)