"Българското правителство не възнамерява да води разговори за нов краткосрочен, средносрочен или дългосрочен договор с „Газпром Експорт“, а единствено разговори за получаване на количества по съществуващия договор. Считаме, че такова действие не бива да се предприема от служебно правителство. Само редовен кабинет и парламент могат да вземат решение за поемане на такъв нов, бъдещ ангажимент."
Това е заявил служебният вицепремиер по икономическите политики Христо Алексиев във видеоконферентен разговор с генералния директор на дирекция „Енергетика“ в Европейската комисия Дите Юл Йоргенсен и други представители на ЕК, в който е участвал и енергийният служебен министър Росен Христов. За разговора съобщи правителствената пресслужба.
Представителите на ЕК са били запознати с подхода на служебното правителство за осигуряване на доставки на природен газ в краткосрочен и дългосрочен план. Дългосрочният предвижда обявяване на международен търг за дългосрочни доставки на втечнен природен газ. Предвижда се служебното правителство да стартира процедурата, а решението за сключването на такъв договор ще бъде взето от редовен кабинет.
България е потвърдила и интереса си да участва в механизми за съвместно закупуване на енергоносители, които могат да бъдат създадени в рамките на Енергийната платформа на ЕС.
"Европейската комисия ще подкрепи България в преговорите с доставчици на природен газ", е заявил Дите Юл Йоргенсен.
Алексиев и представителите на Брюксел са се съгласили, че е необходимо продължаване на регионалното сътрудничество в контекста на Регионалната работна група за Югоизточна Европа в рамките на Енергийната платформа на ЕС с цел осигуряване диверсификация на доставките на енергоносители посредством тръбопроводи и терминали за втечнен природен газ (LNG). Това се отнася и до терминалите за втечнен природен газ, преминаващи през Гърция и Турция. Двете страни са се договорили да предприемат съвместни действия с международни партньори с оглед подпомагане диверсификацията на доставките за България.
Алексиев е запознал европейските си колеги с резултатите от среща на представители на правителството с работодателските организации, синдикатите и Националното сдружение на общините, на която са посочени нива от около 130 евро на мегават/час като пределно поносима цена за бизнеса и домакинствата, за да не се допусне неконкурентоспособност на индустрията, потребяваща природен газ спрямо тази на ток.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8053
7
27.08 2022 в 23:48
ПРЕЗИДЕНТ РАДЕВ ИГРАЕ ОПАСНИ ИГРИ,ВЕРОЯТНО-НЕ РАЗБИРА...ЧЕ СЪВЕТСКИТЕ МУ ПРИЯТЕЛИ И ДА ИСКАТ НЕ МОГАТ ВЕЧЕ ДА МУ ПОМОГНАТ
СЛЕД ИЗБОРИТЕ ТРЯБВА ИМПИЙЧМЪНТ ЗА ЛЕТЕЦА,ИНАЧЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА СЕ СЛАГА НА РУССКИЯ СВЯТ,ТОЙ НА ТОВА Е УЧЕН В ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ ЛИ...ГОРНА ЛИ
2558
6
27.08 2022 в 23:23
1220
5
27.08 2022 в 21:12
12073
4
27.08 2022 в 18:43
2550
3
27.08 2022 в 18:20
А и не знам за какво ИТН искат референдум за "полупрезидентска" република. Ние си имаме полу-президент = резидент на Масква.
-240
2
27.08 2022 в 17:36
-240
1
27.08 2022 в 17:33
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си