"Българското правителство не възнамерява да води разговори за нов краткосрочен, средносрочен или дългосрочен договор с „Газпром Експорт“, а единствено разговори за получаване на количества по съществуващия договор. Считаме, че такова действие не бива да се предприема от служебно правителство. Само редовен кабинет и парламент могат да вземат решение за поемане на такъв нов, бъдещ ангажимент."
Това е заявил служебният вицепремиер по икономическите политики Христо Алексиев във видеоконферентен разговор с генералния директор на дирекция „Енергетика“ в Европейската комисия Дите Юл Йоргенсен и други представители на ЕК, в който е участвал и енергийният служебен министър Росен Христов. За разговора съобщи правителствената пресслужба.
Представителите на ЕК са били запознати с подхода на служебното правителство за осигуряване на доставки на природен газ в краткосрочен и дългосрочен план. Дългосрочният предвижда обявяване на международен търг за дългосрочни доставки на втечнен природен газ. Предвижда се служебното правителство да стартира процедурата, а решението за сключването на такъв договор ще бъде взето от редовен кабинет.
България е потвърдила и интереса си да участва в механизми за съвместно закупуване на енергоносители, които могат да бъдат създадени в рамките на Енергийната платформа на ЕС.
"Европейската комисия ще подкрепи България в преговорите с доставчици на природен газ", е заявил Дите Юл Йоргенсен.
Алексиев и представителите на Брюксел са се съгласили, че е необходимо продължаване на регионалното сътрудничество в контекста на Регионалната работна група за Югоизточна Европа в рамките на Енергийната платформа на ЕС с цел осигуряване диверсификация на доставките на енергоносители посредством тръбопроводи и терминали за втечнен природен газ (LNG). Това се отнася и до терминалите за втечнен природен газ, преминаващи през Гърция и Турция. Двете страни са се договорили да предприемат съвместни действия с международни партньори с оглед подпомагане диверсификацията на доставките за България.
Алексиев е запознал европейските си колеги с резултатите от среща на представители на правителството с работодателските организации, синдикатите и Националното сдружение на общините, на която са посочени нива от около 130 евро на мегават/час като пределно поносима цена за бизнеса и домакинствата, за да не се допусне неконкурентоспособност на индустрията, потребяваща природен газ спрямо тази на ток.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8053
7
27.08 2022 в 23:48
ПРЕЗИДЕНТ РАДЕВ ИГРАЕ ОПАСНИ ИГРИ,ВЕРОЯТНО-НЕ РАЗБИРА...ЧЕ СЪВЕТСКИТЕ МУ ПРИЯТЕЛИ И ДА ИСКАТ НЕ МОГАТ ВЕЧЕ ДА МУ ПОМОГНАТ
СЛЕД ИЗБОРИТЕ ТРЯБВА ИМПИЙЧМЪНТ ЗА ЛЕТЕЦА,ИНАЧЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА СЕ СЛАГА НА РУССКИЯ СВЯТ,ТОЙ НА ТОВА Е УЧЕН В ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ ЛИ...ГОРНА ЛИ
2558
6
27.08 2022 в 23:23
1220
5
27.08 2022 в 21:12
12073
4
27.08 2022 в 18:43
2550
3
27.08 2022 в 18:20
А и не знам за какво ИТН искат референдум за "полупрезидентска" република. Ние си имаме полу-президент = резидент на Масква.
-240
2
27.08 2022 в 17:36
-240
1
27.08 2022 в 17:33
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара