Склонността към корупция сред фирмите в частния сектор е висока. Едва 46,3% от интервюираните ръководители биха отхвърлили предложение за корупционна сделка, ако резултатитие от нея са добри за фирмата.
Това се констатира в доклад за корупцията в частния сектор, изготвен от Центъра за изследване на демокрацията. Той беше представен днес на конференция, в която участие взеха председателят на парламентарната комисия по енергетиката Делян Добрев, директорът на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов, управляващият партньор в Expat Capital Никола Янков, както и д-р Тодор Ялъмов, преподавател в Факултета по икономика и бизнес администрация в Софийския университет. В дискусията участва още Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите, и д-р Александър Стоянов, директор на научната дейност в Центъра за изследване на демокрацията.
Въпреки утилитарното отношение към корупцията, ангажираните в частните фирми показват преобладаващо негативно отношение към сделки с корупционен характер. Като полезна корупцията се оценява едва от около 13% от фирмите, се посочва още в доклада.
Най-често срещаният корупционен сценарий е даването на подкупи от посреднически фирми (66,9%), следван от непотизъм и конфликт на интереси при търговете (64,9%).
В доклада се констатира, че в частния сектор практики, свързани с корупция и намаляването на честността и прозрачността на бизнеса, са широко разпространени. В тази доминирана от корупционни практики на фирмено развнище среда вероятността от разкриване и санкция е сравнително ниска и в този смисъл много от нелегитимните сделки на фирмите и техните служители остават ненаказани.
Според Никола Янков допълнителни законови промени няма да изкоренят корупцията в частния сектор. Той каза още, че е необходимо държавата да влезе в Единния банков надзор, тъй като очевидно регулаторите у нас не работят ефективно.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов подчерта, че както и да анализираме корупцията в частния сектор, тя се отразява на потребителите.
Д-р Тодор Ялъмов от Софийския университет посочи, че саморегулирането в бизнеса не работи, тъй като бизнес асоциациите имат интерес да защитават себе си. Затова избягват да наказват някой провинил се, тъй като те могат да попаднат в същата ситуация след време.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)