Как се стигна до досадната практика капачката да не се отделя от бутилката

Георги Савчев 04 юли 2024 в 18:10 17750 22

С прикрепването на капачката цялата бутилка щяла да се рециклира

Снимка Getty Images

В ЕС вече е задължително капачките да са прикрепени към бутилките

От началото на юли в целия ЕС се прекратява продажбата на пластмасови бутилки с капачки, които се отделят. 

Обяснението защо се налага досадната практика капачките задължително да са прикрепени към бутилките е следното: така ще се гарантира, че и капачката, и пластмасовата бутилка ще бъдат дадени заедно за рециклиране вместо да се превърнат в боклук. С прикрепването на капачката цялата бутилка щяла да се рециклира и нямало да остане нерециклиран остатъчен отпадък.

Как се стигна дотук?

През май 2019 г. Съветът на Европейския съюз прие "директива за пластмасовите изделия за еднократна употреба с цел намаляване на пластмасовите отпадъци в моретата", предложена от Еврокомисията.

Приетите тогава правила предвиждат и "изисквания за проектирането на продуктите, според които капачките трябва да са прикрепени към бутилките".

"5 години след влизането в сила на директивата капачките и капаците на всички съдове за напитки с вместимост до три литра трябва да бъдат прикрепени към тях", пише още в приетите през 2019 г. правила.

Кой изготви и наложи правилата?

Директивата за пластмасовите изделия за еднократна употреба е съществен елемент от Плана за действие за кръговата икономика на Комисията "Юнкер" и част от стратегията на ЕС за пластмасите. При тази стратегия "се приема подход, основан на жизнения цикъл в зависимост от специфичните материали, за да се разреши проблемът с разточителната употреба на пластмаси и с вредните пластмасови отпадъци и да се подкрепи визията за интелигентен, иновативен и устойчив сектор на пластмасите".

Всички ние можем да се гордеем, че Европа определя нови и амбициозни стандарти и по този начин проправя пътя за останалата част на света, заявява през 2019 г. тогавашният заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.

През декември 2015 г. Европейската комисия под председателството на Жан Клод Юнкер прие "амбициозен пакет от мерки за кръговата икономика, който да подпомогне прехода на европейските предприятия и потребители към една по-силна и по-ефективна кръгова икономика, в която ресурсите се използват по-устойчиво". Пакетът е изготвен от "основен проектен екип", съпредседателстван от Франс Тимерманс и заместник-председателя на ЕК Юрки Катайнен, с активното участие на комисарите Кармену Вела и Елжбета Бенковска.

    Георги Савчев

    Георги Савчев е редактор в OFFNews.bg от 2012 г. насам. Завършил е Радиожурналистика и Електронни медии във ФЖМК на СУ, специализирал е във Факултета по социални науки на Masaryk University – Бърно. От 2006 до 2011 г. е заместник главен редактор на Dnes.bg. Радионаблюдател на вестник „Култура” (2007 – 2011). Пише и за португалския седмичник Expresso. Автор е на книгата „Кристина”, наградена в Националния конкурс „Южна пролет“.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    14389

    22

    случайно прочетох

    06.07 2024 в 11:12

    "и да се подкрепи визията за интелигентен, иновативен и устойчив сектор на пластмасите"

    Според мен, няма нищо интелигентно, като видиш как отпива водичка три годишно дете от бутилка с капачката и острите зъбчета по капачката му драскат нослето.
    Ако към капачката има пръстен, около гърлото на шишето и при отваряне, задържа капачката за шишето, можеше да е интелигентно.
    В сегашния си вид шишетата са неудобни и не практични за деца, но чиновниците, които са го измислили, явно не се интересуват от деца!

    22558

    21

    dolivo

    06.07 2024 в 08:58

    Напоследък най ненавиждам, след отяелената корупция, зелените терористи.

    Заради античовешката им приоритезация.

    С най-добрите си намерения, ако ги слушаме, убиват най-бедните хора.

    Като затвориш АЕЦ и тока се вдигне като цена, кой е ударен? Бедния почва да гладува.

    Тъпи първосигнално не умеещи нищо, соц дебилчета. Не напразно се коалират със социалисти най лесно. А ако гъкнеш срещу тях, и cancel на репутацията ти персонално. Не се гледат аргументи. Фашистчета.

    Айде че се ядостах сабахлян.

    22558

    20

    dolivo

    06.07 2024 в 08:54

    Европейските ограничения са кулминяция на добрите намерения на няколко института защитаващи различни интереси. Здравеопазване що годе, култура, и лобистична политика.

    Затова и се получават Франкенщайн неразбираеми и понякога смешни забрани и регулации.

    Кой го е еня за капачките, ако знае, че пластмасовите шишета текат Бисфенол , син оцветител, и обемен пълнеж, както и пожароустойчиви пълнители (да тлее вместо гори като е празно)?

    Ама като не знае, се дразни от капачка.

    22558

    19

    dolivo

    06.07 2024 в 08:47

    Пък да не говоря просто за тея дето бутат диетата с брашна и захари пълна, за дето нямало как пламетата да оцелее. Идиоти с объркани античовешки приоритети.

    Гледа се - какво е здравословно, и след това търсиш решение , което е дългосрочно за околната среда. Не обратно.

    Диабет 2 , алцхаймер, депресия и куп други неща са от зърнени, брашнени и захарни (форми) плюскания, дето индустрията ползва , защото водят до преяждане, друсня допаминова без засищане.щ и т.н.

    Както и да е, някой хора учат по трудния начин.

    22558

    18

    dolivo

    06.07 2024 в 08:42

    Какво можеш да направиш? Ако си страхлив рискобеглец като мен, но имаш енергия и мерак, като мен, почваш да двикваш с по-неудобното и да ставаш креативен.

    Всеки материал лющи и отделя парчета, газове, течности и т.н. през употребата си във времето.

    Желязо, дърво и стъкло парченца стомаха ти ги стапя до голяма степен.

    Вълна, лен, памук, бамбук прах и влакна вдишани или глътнати има по-голям шанс да не навредят, защото са органика, която тялото може да попреработи, донякъде с помощта на бактерии, ензими и киселини в тялото.

    Бе каквото баба ти и дедите ти са ползвали, живота е изтествал по-дълго с резултат ти съществуващ що годе, и това е най-добрия тест.

    22558

    17

    dolivo

    06.07 2024 в 08:37

    След тестването, и проблемите там, идва корупцията при по безскрупулните играчи. Особено в щатите.

    Като след 30 години химия на пазара някаква, излезе статистика, че вреди по някакъв начин, почва първо процес на лобиране. Изнудва се с от работни места загуба до заплахи за намаляне на дивидент или срив на инвестицио. Докато не намерят нов химикал заместител. След това , чак се въвежда регулация.

    Междувременно хора измрели, деца не се родили. Статистиката ги вкарва в шума от умрели от грип, ковид, диабет, и т.н.

    Мерси, аз не искам да съм им опитното зайче, мишле.

    -40

    16

    Far Rider

    06.07 2024 в 08:37

    По броя на минусите които ми слагате става ясно колко сте далеч от Европа и близо до Евроазийския съюз.

    22558

    15

    dolivo

    06.07 2024 в 08:33

    Тества се индустриален химикал на моделни животни. Те са с кратък живот и позволяват коморесирано 10:1 примерно да видят ефект. Ако не убие мишка и не повреди поколението и, хоп се разрешава.

    Мишката не е повек обаче. Най-голямата разлика е мозъка и настроенията ни.

    Никой не го е еня, все още, че определени химикали докарват мишката до депресия, защото са и увредили коремните бактерии, но пък е жива и произвежда 12 здрави мишлета. Примерно.

    22558

    14

    dolivo

    06.07 2024 в 08:29

    Джендо, ФарРайдър,

    Благодаря , че ми четете понякога драсканиците. :)

    Важно е да поясня какво стои в основата на предишния ми коментар.

    Индустрията и регулацията са в един постоянен танц - иновация с рискове за здравето, и регулация пазеща здравето.

    За съжаление, регулацията има една инерция от 5-10-20 години а в някой случаи и през поколения повреди за здравето, която не ми е по-вкуса.

    За да разберем, трябва да погледнем как се тества и как се приемат химикали нови.

    -40

    13

    Far Rider

    06.07 2024 в 07:48

    С голямо съжаление искам да кажа, че повечето директиви на ЕС са лишени от здрав смисъл. Не става дума за тази от статията. Има директиви какво да пише върху бурканите - мармалад или конфитюр, колко да са големи краставиците, каква музика да слушат кравите и как кокошките да са щастливи. В целият този океан от такива "директиви" ние - хората няма място. Спрямо нас ЕС се отнася като мащеха. Вместо да е стимулиращ той се превърна в наказателен. Ако не правиш кокошките щастливи следва наказание, ако музиката на кравите не е предписана в директива - наказание и т.н., и т.н. Затова социалистите губят в цяла Европа и десните засилват позициите. Но, групичката от задкулисни сили издигнала Фон дер Лайен не иска да го разбере.
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите