В Европейския парламент в Брюксел беше отбелязан Националният празник на България - Трети март.
В една от залите на Европарламента по повод Освобождението на България бе изиграна постановката "Духът на поета" от Стефан Цанев, където Христо Мутафчиев бе в ролята на Стефан Стамболов, а Валентин Танев - на Захарий Стоянов.
Събитието беше по инициатива на евродепутата Андрей Новаков и на него присъстваха над 100 българи. Сред зрителите имаше и група студенти по журналистика от България.
Постановката разказва за сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилият се „поет от корицата на читанката".
"Ти какво мислиш, че тоя народ ще се размърда ли? Минаха ония години, в които народите излизаха на площадите и викаха "да живей" и "долу". Народът сега спи, Захари, спи. То за правителствата понякога е добре народите да спят, но понякога ме хваща яд на тоя наш заспал народ. То бива да търпи и да спи, ама не бива чак толкова. Понякога направо е скучно да се управлява такъв заспал народ", казва в постановката Стамболов на Стоянов.
След края на представлението Новаков каза пред събралите се, че целта на събитието не е била да се отбележи празника на онази България, която е на картите, а на тази, която "те кара да ти трепне всичко, когато чуеш нещо българско, без значение колко си далеч".
"Сигурен съм, че това, което ви е харесало от постановката, ще го вземете и ще го направите двигател, които да ви накара да помогнете за възстановяването на България. И да знаете - на прав път сме, малко ни липсва още. Толкова малко, колкото самите ние спрем да си пречим. България обаче няма да се свърши - напротив чака я подем", каза той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург