OFFNews 07 август 2022 в 12:00 1985 1

Катерене

Снимка Васил Киров/Българска федерация по катерене и алпинизъм

Катерене

Националните състезатели спечелиха златен и сребърен медал на Европейското първенство по спортно катерене в дисциплината боулдър за юноши и девойки. Две златни Европейски купи в същата дисциплина допълниха актива на българския отбор. Шампионатът на Стария континент се проведе в Грац, Австрия.

Боян Киров завоюва титлата в дисциплината при юношите 14/15 години. В по-горната възрастова група при 16/17-годишните Николай Русев стигна до сребърното отличие с равен брой изкачени топ и зони, но с по-голям брой опити от победителя Тим Корошец от Словения.

При девойките до 14/15 години Валисия Мей зае 25-о място, Петра Барова е 36-а, а Ния Трифонова - 45-а. При девойките до 16/17 години Александра Тоткова се класира 25-а.

Още две престижни победи допълниха актива на българските състезатели. Боян Киров е носител на Европейската купа в боулдъра при юношите до 14/15 години след две втори и едно първо място в трите кръга през 2022-а. Слав Киров спечели купата при юношите до 16/17 години с класиране в отделните кръгове - два пъти второ и едно шесто място.

След 4 дни започва и Европейското първенство по спортно катерене за мъже и жени. От 11-ти до 18-ти август в Мюнхен ще се проведе континенталния шампионат, където ще бъдат връчени четири комлекта медали – в дисциплините трудност, боулдър, скорост и комбинация.

Младите български състезатели Александра Тоткова, Николай Русев и Слав Киров ще имат трудната задача да търсят призово класиране. Те ще проведат кратка подготовка в Словения и Австрия, а към тях ще се присъедини и Матей Мицев, който също ще вземе участие в шампионата.