В задбайкалския град Борзя се появи т. н. алея на героите – отделен парцел на гробищата, където са погребани руските военнослужещи във войната в Украйна. Сега там се намират гробовете на шестима руски военнослужещи - Денис Фролов, Анатолий Кустов, Роман Ерилов, Василий Лопатин, Сергей Бронников и Сергей Царков. А в Борзя са готови за нови страшни вести, разказва руското електронно издание „Сибирь.Реалии“.
Животът на 29 000 местни жители в Борзя се върти около военното поделение 06795. През януари тукашните военнослужещи заминаха "на учения в Беларус", а след 24 февруари бяха прехвърлени в Украйна. Някои от тях вече са се прибрали като "товар 200", кодовото име, под което се организира транспортът на загиналите руски войници. Останалите продължават да се бият в Украйна.
Сергей Бронников и Сергей Царков са живели в едно и също задбайкалско село - Степной - с население от около 300 души. Но и двамата са погребани в Борзя, където са се преместили да работят: техните роднини казват, че друга работа за млади мъже в задбайкалските села на практика няма – единствено в армията.
„Роднините от Украйна спряха да общуват с нас.“
Младши сержант Сергей Бронников е роден на 4 март 1992 г. в село Красни Великан в Оловянинския район на Задбайкалието. Да го погребат в Борзя поискала съпругата му.
- В ранното ни детство цялото ни семейство се премести в село Степной, където живееше баба ми, - раказва Константин, брат на починалия. Баща нямахме, той почина през 2005 г. В семейството сме трима синове, аз съм най-малкият, Сергей е средният.
Защо реши да стане войник ли? Първо, тук наистина няма работа, и второ, брат ми се интересуваше от танковия биатлон, и затова отиде в Борзя, за да служи по договор. А когато изтече срокът на първия му договор, той замина да работи в железницата, но продължи да го влече към танковете. И така се върна обартно в армията.
През 2016 г. Сергей Бронников и неговият екипаж станават шампиони в състезанията по танков биатлон.
- За първи път момчетата бяха изпратени в надпреварата през 2014 г., но тогава бяха в резервния състав.“ - спомня си майката на Сергей, Наталия Бронникова. - След две години отново отидоха на танков биатлон. Дори не мислехме, че ще заминат за Украйна, тях даже не ги изпратиха на ученията в Беларус, вървеше беше подготовката за следващите състезания по биатлон. Но през април синът каза, че е дошла заповед и екипажът им ще участва в „специалната операция“.
Сергей Бронников оставя след себе си жена и две дъщери, на 7 и 9 години.
- На 15 април изпратихме Сергей до влака, - разказва майката на Бронников. - Каза, че вече ги чакали на границата, че момчетата от Борзя първи ще влязат в Украйна. 5 дни прекараха в път, 2 дни останаха в казармата в Чита, един ден в Улан-Уде, а на 20 април пристигнаха на място. Още същия ден ми се обади и каза, че на следващия ден минават границата. Той нарочно замина за Украйна. Вярваше, че „трябва да защитим нашата земя от нацистите.
- Бил ли е в Украйна преди това?
- Не е бил. Но имаме роднини там. От началото на „спецоперацията“ спряха да общуват с нас – имахме си семеен чат в интернет, но се махнахме оттам за да не нагнетяваме обстановката. Вярно, когато Серьожа почина, роднините ни са разбрали, явно, за това от интернет, поднесоха ни съболезнования.
- Някой разказа ли ви как е загинал Сергей?
- Командирът каза, че екипажът е стоял близо до украинско село в продължение на 9 дни, били са без храна, по тях стреляли с „Градове“. Разказа, че украинските военни им се обадили, настояли да напуснат територията, дали им 4 часа, и ги предупредили, че знаят местоположението им и скоро ще започнат обстрел. След това на момчетата била дадена команда да си сменят позицията. Екипажът се преместил, където са спрели, не знам. Седнали да пият чай и запалили огън. Директно в огъня и попаднал снарядът. Командирът наредил на всички да се скрият под танковете, но Сергей не успял. Бил точно до огъня. Снарядът го ударил в стомаха и гърдите - всичко се разкъсало. Странно, но момчетата не са били с бронежилетки.
- Как разбрахте за гибелта на сина си?
- Серьожа спря да се обажда и съпругата му Альона започна да го търси. Звънила на горещата линия, но нямало отговор. Тогава ме помоли аз да се обадя: позвъних на горещата линия, подадох искане за издирване. Още на следващия ден из селото тръгнаха слухове, че е загинал: в съседното село живее приятел на Серегей, с когото служат, той казал на познати. Но криеха от мен до самия край. А на 11 май Альона ми се обади и каза, че й позвънили от частта, че карат тялото на Сергей.
- Синът ви е израснал в село Степной, вие също живеете там. Защо решихте да го погребете в Борзя?
- Отидох за тялото, да го взема в Степной. Но жена му помоли да не го откарвам. Тя каза, че няма намерение да се мести от Борзя, а и децата живеят тук, ще наглеждат гроба. По-късно ми казаха, че на гробището ще бъде издигнат паметник. Е, реших да ги оставя да погребат там: защо да разделям сина си и Альона? Заедно бяха 13 години, обичаха се, деца си родиха, той мечтаеше за син. Когато Серьожа тръгна да заминава, прегърна децата силно към себе си. По-малката не разбра къде отива, тя вече беше свикнала с командировките му, но по-голямата вече започна да разбира, попита го дали отива на война? В техния клас бащата на едно момиче загина в Украйна, така че тя се страхуваше. И синът ми започна да я успокоява, каза й, че отива в командировка, но я прегърна като за последен път. И от погледа му беше ясно: чувства, че няма да се върне, - спомня си Наталия.
"Армията превърна моя син в старче."
Сержант Сергей Царков, командир на рота за снайперски пушки, е роден в Степной през 1983 г.
– Зарад липсата на работа местните жители масово заминават за най-близкия град – Борзя. Така направи и Сергей, устрои се на военна служба по договор. Преди да се премести в Борзя, той беше здравеняк, спомня си Любов Кузмина, майката на Сергей. „Армията го направи слаб и болен. Той не разказа много за армията, но аз видях всичко с очите си. Напоследък беше страшно да го гледам. А къде само не е бил: и в Чечения, и в Цхинвал, и в Сирия, и в Дагестан е служил, а службата във военната част на Борзя го преобрази в старче. А на него и семейството му постоянно не им стигаха парите
Не знам какво говорят за огромните заплати в армията, но синът ми постоянно ми се обаждаше, молейки ме да му дам назаем пари за хляб. Питах го: "Нещо скъпо ли купихте, къде отидоха парите?" Той викаше, че нищо не са купили, просто не им стигали заплатите. И постоянно ми искаше така. А аз съм майка, с каквото можех, помагах.
- А не е ли мислил да смени работата, щом заплатата не го устройваше?
- Той искаше да напусне и да се махне от Борзя. Но не успя. Изпратиха го в Украйна.
Дори не можех да си представя, че ще го изпратят там. Говорих с него още през декември миналата година, исках да ме заведе в Чита на преглед, но той ме помоли да почакам. Каза, че го изпращат в Беларус за учения. Уплаших се, още тогава в неговата военна част се говореше, че нашите войски ще бъдат изпратени в Украйна. Но Сергей ме успокои, каза, че ще се върне през март и ще ме заведе на лекар.
Когато започнаха да говорят, че може да се озове в Украйна, започнах да го разубеждавам. Серьожа каза, че отиват на ученията, да не се тревожа. Дали е разбрал, че ще започнат военни действия, не знам. Но той така и не се върна от учението. Може би им е било забранено да говорят с близките си там? Ако е така, каква е тази измама? За това нещо ръководството им трябва да бъде разтакавано по съдилищата. - смята майката на починалия.
През последните 7 години Сергей Царков е бил редовен участник и победител в международните армейски игри в конкурса „Снайперски рубеж“.
- Преди 11 години загина дъщеря ми, - разказва Любов Кузмина. - Сега останах и без син. Командването каза, че е загинал, когато са отишли на разузнаване: карали бронетраспортьор, танк, синът ми седял с други колеги върху бронята, попаднали под обстрел. Казват, че избили всички, когато горели, вече били мъртви, но аз се съмнявам.
Не показали тялото на Сергей на майка му.
- Имал 90 процента изгаряния, ковчегът беше затворен. Поисках да го отворя, исках да го видя за последен път. Казаха ми, че е невъзможно, ковчегът беше запечатан. Казах, че съм готова на всичко. Но пак ми отказаха.
Исках да заведа сина си в Степной, да го погреба там, където е роден, израснал, завършил училище, но не ми позволиха да го направя. Така решиха снахата и командването, а аз му се все едно съм му никаква. Всички се разпореждаха със сина ми, а на мен дори не ми позволиха да го зърна за последен път. Това е нечовешко.
- Какво ви обясниха за това решение?
- Нищо. Аз бих разбрала, ако е заради това да ходят при него, да се грижат за гроба, но снахата и децата се канят вече да напуснат Борзя. Помислих си, че може да е заради парите, които държавата ни плати след смъртта на сина ми. Но аз получих много малко: по-голямата част от средствата се полага на моята снаха и трите деца.
Докато имам сили, ще ходя в Борзя и ще се грижа за гроба. И после, казва, щели да издигнат мемориал на мястото, където са погребани момчетата, загинали в Украйна. Но кога ще бъде? Там още гробове копаят, явно все загинали чакат, - казва Любов Кузмина.
По официални данни от началото на „спецоперацията“ в Украйна са загинали не повече от 51 военнослужещи от целия Задбайкалски край
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10307
4
31.05 2022 в 14:03
-10640
3
31.05 2022 в 12:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10640
2
31.05 2022 в 11:41
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
1767
1
31.05 2022 в 11:39
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара