По пътеките на стар контрабандистки път в Мароко (снимки)
Докато канабисът е нелегален в Мароко от обявяването на независимостта на страната през 1956 г., растението се е отглежда в главно в планинския район Риф в северната част на страната.
Мароко произвежда почти половината хашиш в света, близо 800 000 мароканци рискуват да бъдат арестувани, прехранвайки се от индустрията, пише списание "Dazed".
В миналото районът се е смятал за свещено място за любителите на нелегалното растение от Запада.
Това е единственото нещо, което знаят ексцентричните фотографи Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър за Мароко.
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър
Вдъхновени от опасността, но и в същото време романтиката на пътешествията на контрабандистите от Мароко, двамата фотографи решават за поемат по пътя, който са изминавали престъпниците от 60-те и 70-те години на миналия век.
Те заснемат пътуването си в продължение на 4000 мили из страната, като показват през какви места и на каква цена е достигал наркотикът по света.
От Тагхаут се отправят към Маракеш, към планините до Чефууен и Кетама, после обратно до Фес, а в Сахара до Уарзазет, М'хамид и отвъд границата на Алжир.
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър
Снимките от пътешествието и филма се събират в изложба, на която хората ще могат да се докоснат по-близо до историите за наркотици, контрабанда, преразказвани десетилетия по филмовите ленти.
"Това е като Брадфорд през 80-те години" ще бъде представен на 29 април в Doomed Gallery в Лондон.
"По време на пътуването си преживяхме много луди приключения - срещахме се с човек, който продава опиум, изглеждаше като Хари Потър", споделя шеговито Самюъл Стемпър, "после може би срещнахме най-сериозния претендент за титлата "психопат на годината".
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър
"Производителите в северната част на Мароко ни казаха, че им е дадено разрешение да отглеждат растението за медицинска употреба, но истината е, че просто продават на всички. Фермерите, с които се срещнахме, предлагаха количества в контейнери - не килограми или грама. Мащабът е епичен", допълва фотографът.
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър
"Преди няколко години в Испания един холандец беше хванат с 24 тона марокански хашиш на път за Холандия", продължава с разказа си той.
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър
"Дадохме името на изложбата "Това е като Брадфорд през 80-те години", защото едно от местата, които посетихме в Мароко беше пълно с хора, които нямаха зъби и по цял ден пушеха хашиш, така беше и в Белфорд през 80-те", разказва Джеймс Едсън.
Снимка: Джеймс Едсън и Самюъл Стемпър