Асен Василев: Битовите потребители на газ ще получат помощи
До края на януари ще се постараем да е внесен бюджетът за 2022 година. Това заяви вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев.
Той обясни, че публичното обсъждане ще е в средата на януари и че е реалистично през февруари държавният бюджет да се гласува в парламента.
"Той ще бъде със сравнително малко заложени политики, понеже не са готови министрите спрямо коалиционното споразумение", обясни Василев.
Василев говори и за анонсираната актуализацията на неприетия все още бюджет в средата на годината.
"Няма как ново правителство да направи нова програма за две седмици. Затова се взе решение анализите и изготвянето на програмата да се направят в първото полугодие и после да има актуализация", поясни той.
Според него практиката с решение на МС да се преразпределят непрозрачни пари не е добра и трябва да бъде силно ограничена.
„В бюджета ще бъда включени политики за минималната работна заплата, максималния осигурителен доход, политики за инвестиции, както в енергийната, така и в транспортната инфраструктура, за които има готовност. Например бюджетът на АПИ трябва да бъде реален, а не пожелателен. Политики обаче за изграждането на „Хемус”, на единната структура за достъп до здравеопазването, с обновяване с нови линейки - все още не са напълно остойностени и няма как да бъдат заложени. До юни месец се надявам това да се случи. Това се отнася и за други политики, по които не е извършен анализ”, каза още Василев.
Той добави, че в момента правителството осъществява безпрецедентна програма за енергийно подпомагане.
„Общата стойност е милиард и половина, от които са разплатени поне 450 милиона лева. Подкрепата е за всички бизнеси, не само за ресторантьорите. Мерките по програмата 60/40 също продължават. Започват и секторни политики от ББР”, допълни той.
Във връзка с високите цени на природния газ и евентуални компенсации за небитовите потребители, министърът допълни, че такива не се обсъждат на този етап.
„Помощ ще има обаче за битовите потребители във връзка с високите цени на природния газ”, обясни Василев.
Вицепремиерът говори и за Плана за възстановяване. По думите му средата на януари ще бъде изготвена версия, която да работи еднакво добре както за Брюксел, така и за родната енергетика.
Според него вече е разработена амбициозна програма за редица инфраструктурни обекти.
„В програмата е включено изграждането на мостове над Дунав, тунели под Стара планина, завършване на АМ „Струма” и „Черно море”, както и редица пътни отсечки. Общата стойност е над 12 милиарда лева, като идеята е програмата да бъде реализирана през следващите четири години”, обясни той.