За да няма произшествия при утилизирането на стари боеприпаси в неясно състояние, са нужни компютъризирана апаратура и обучение на специалисти, които нито боравят директно с мини и снаряди, нито имат дневни норми. Поради тази причина, утилизацията по света не е печеливша, докато в България тя носи приход, защото не се прави инвестиция в кадри и оборудване.
Това обясни пред bTV бившият директор на завод "Терем" доц. д-р Станчо Петков. Той разказа, че е бил сред първите хора, влезли на територията на отнесения от взрива завод в Горни Лом. Според него, щетите показват, че на площадката на „Миджур” е имало десетки тонове взривно вещество, макар дневната норма на работниците да е била 5-600 кг.
По думите му „действително там е една много голяма рана, не само там, а в цялата държава. Това показва състоянието на т.нар. военна промишленост у нас. Тя вегетира, защото държавата избяга от своите функции”. Петков посочи, че служба КОС на МВР е отговорна за това, че обектът на „Видекс” е продължавал да работи и след откритите при проверка нарушения.
Като бивш директор на държавно дружество Петков обясни, че "Терем" винаги е било на второ място при търговете. В същото време, именно в тези фирми имало политически назначения на хора, които нямат нужната компетентност. Като пример Петков даде именно "Терем", където изпълнителен директор станал бившият ни посланик в Либия Кръстьо Илов, както и друго предприятие, управлявано от печатар.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата