Година след нападението над Израел: Войната се разраства, все още има живи заложници, а 2.3 млн души са с нерешена съдба

Кристина Минчева 07 октомври 2024 в 10:36 1547 0

Израел

Снимка GettyImages

Година след нападението на Израел

Днес се навършва една година от изненадващата терористична атака на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г., която предизвика най-силния отговор на Израел от десетилетия насам, като Израелските отбранителни сили (ЦАХАЛ) започнаха въздушни удари и сухопътна инвазия в Ивицата Газа, целящи да ликвидират "Хамас". Боевете продължават и до днес, но войната вече е различна и се разпростира на нови територии, а израелският премиер Бенамин Нетаняху ясно заяви, че "няма място, което дългата ръка на Израел да не може да достигне". 

Преди година в Израел рано сутринта зазвучаха сирени, а 1500 ракети бяха изстреляни от Ивицата Газа. Бойците на "Хамас" използваха възможността да преминат границата на няколко места. Те нападнаха не само военни пунктове, но и граничните райони като убиха 1200 души, повечето от които цивилни, и взеха 251 заложници, сред които жени, деца и възрастни хора. Година по-късно 97 от тях все още са в плен, а 33 са обявени за мъртви. 

''Преминах през ада. Те ме отвлякоха с мотор и ме удряха с пръчка'' - разказва освободената заложничка на Хамас Йохевед Лифшиц

Съединените щати, Катар и Египет постигнаха първоначален успех през ноември 2023 г., като осигуриха прекратяване на огъня и освободиха някои заложници. От техните разкази пред психолози и медици стана ясно, че те са държани в нечовешки условия в тунелите под Газа и се били подложени на физически, психически и сексуален тормоз. 

Разкази от заложници: ядяхме ориз и малко боб от консерва, някои не знаят, че семействата им са избити

Появиха се сведения и за дрогирани заложници, които да изглеждат щастливи, когато се връщат у дома, а деца, държани в плен, споделиха, че "Хамас" ги принуждавали да гледат на запис кланетата от 7 октомври и ги заплашвали с оръжие, ако плачат. В дните след нападението на терористичната групировка Израелската служба за сигурност Шин Бет и полицията разпитаха шестима задържани терористи от Газа, които са участвали в масовото убийство на 7 октомври 2023 г. Тогава те разказаха как са влизали в кибуците в Южен Израел и са убивали цивилни.

По-късно доброволците от израелската организация ЗАКА, израелското Министерство на здравеопазването, служители на Института по криминалистика в Тел Авив също разказаха за зверствата на терористичната групировка. А през декември разследване на Ню Йорк Таймс потвърди за сексуалното насилие над израелски жени.

Разследване на ООН за първите няколко месеца от войната в Ивицата Газа установи, че и "Хамас", и Израел са извършили военни престъпления. Докладите, публикувани на 12 юни, обхващат събитията в региона до края на 2023 г.  Анкетната комисия на ООН установи, че през първите два месеца и половина от конфликта Израел е извършил военни престъпления, както и престъпления срещу човечеството – последното се определя като широкоразпространена, системна атака, насочена срещу цивилно население. Предполагаемите военни престъпления на Израел включват глад, произволно задържане и убийство и осакатяване на "десетки хиляди деца".

През януари Human Rights Watch също обвини Израел в извършване на военни престъпления. 

Израел започна въздушни удари и сухопътна инвазия в Ивицата Газа с цел да унищожи терористичната групировка след нападението на 7 октомври. Тогава подкрепяните от Иран хути започнаха нападения над международни кораби в Червено море, а ливанската шиитска групировка "Хизбула" нанасяше въздушни удари в Северен Израел, в подкрепа на "Хамас". 

По данни на Израелските отбранителни сили около 17 000 оперативни бойци на "Хамас" и членове на други терористични групировки са били убити в Газа от началото на войната, включително и около 1000 терористи в Израел на 7 октомври. Данните на ЦАХАЛ сочат още, че военните са убили осем бригадни командири на "Хамас" и такива с еквивалентен ранг, както и повече от 30 командири на батальони. Повече от 165 ротни командири и оперативни служители на групировката с подобен ранг също са били убити. Израел ликвидира и политическият лидер на групировката- Исмаил Хания, което предизвика гнева на Иран. 

Освен това около 40 300 цели са били ударени в Ивицата Газа от началото на войната, а войските са открили около 4 700 тунелни шахти. 

Управляваното от "Хамас" министерство на здравеопазването пък заяви, че над 41 000 палестинци са били убити в Газа, въпреки че цифрата не може да бъде независимо проверена и се смята, че включва както цивилни, така и членове на групировката. Хуманитарната ситуация в Газа е достигнала катастрофални нива, като жителите там са изправени пред огромен недостиг на храна, разпространение на болести и изселване на 1,9 млн. души от домовете им. 

Международните усилия на ООН за успокояване на напрежението бяха неефективни, а решението на прокурора на Международния наказателен съд (МНС) да поиска заповеди за арест на министър-председателя Нетаняху, министъра на отбраната Галант и ръководителя на "Хамас" Яхия Синвар ( той зае поста след смъртта на Исмаил Хания- б.р) беше посрещнато с ярост в Израел и подигравки от терористичната групировка.

Така година по-късно напрежението в региона ескалира, а Израел започна нова военна офанзива срещу "Хизбула" в Ливан, като уби цялото ѝ висше ръководство, включително лидера Хасан Насрала, което отново разгневи Иран. В отговор Техеран изстреля над 100 балестични ракети по военни обекти в Израел, а Нетаняху се закани да отговори на атаката. 

На 30 септември израелски танкове навлязоха в Южен Ливан за първи път от 2006 г. насам за сухопътна операция срещу "Хизбула". Това стана след месеци ескалация на напрежението между ливанската групировка и Израел. 

По данни на ЦАХАЛ в Ливан са убили повече от 800 терористи, предимно членове на "Хизбула". Броят включва 90 командири, а близо 11 000 позиции на "Хизбула" са били ударени от военните.

А днес се съобщава, че ракети, изстреляни от ливанската групировка, са ударили третия по големина израелски град Хайфа. Според израелски медии десет души са били ранени в северната част на страната. 19-годишна полицайка е била убита, а други 10 души са били ранени при стрелба в южния израелски град Беершеба. Стрелецът е бил елиминиран. Инцидентът е станал на централната автогара в града. Според полицията става дума за "предполагаема терористична атака". 

Въпреки международния призив за деескалация на напрежението и опитите за сключване на примирие, военните действия продължават на няколко фронта, а в Газа има още десетки живи заложници и почти 2.3 млн. чакащи да се реши съдбата им в изключително тежки условия.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите