Бившият председател на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Нют Гингрич спечели вътрешнопартийните избори на републиканците в Южна Каролина. Той се наложи с преднина от 12% пред основния си съперник, бившия губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни, съобщи Ройтерс.
След преброяване на почти всички гласове Гингрич получава 40% от вота, следван от Ромни с 28%. Бившият сенатор Рик Санторъм се нарежда трети със 17%, а конгресменът от Тексас Рон Пол получава 13 на сто от гласовете.
Досегашният фаворит в републиканската надпревара Мит Ромни, призна победата на Гингрич, но увери привържениците си, че ще продължи да се бори за всеки вот във всеки щат.
В реч след избирането му Гингрич отново възприе популисткия тон, който се оказа доста успешен по време на кампанията. Той отправи нападки срещу елита, медиите и президента Барак Обама, когото описа като "сериозна опасност за страната".
Своята победа в Южна Каролина Гингрич описа като победа на американците, "които считат, че елитите във Вашингтон и Ню Йорк не ги разбират, не мислят за тях, не са достойни за доверие и в крайна сметка изобщо не ги представляват".
Републиканците избират съперник на демократа Барак Обама, който да му попречи да спечели за втори път Белия дом.
Досега Мит Ромни спечели първичните избори в Ню Хемпшър с 38% от гласовете. Вторият Рон Пол има 25% от гласовете, бившият губернатор на Юта Джон Хънтсман - 17%, бившият говорител на Белия дом Нют Гингрич и бившият сенатор от Пенсилвания Рик Санторум си делят по 10%, а губернаторът на Тексас Рик Пери - 1%.
Междувременно ново преброяване на гласовете от вътрешнопартийните избори на Републиканската партия в щата Айова показаха, че Рик Санторум, а не Мит Ромни е спечелил вота. Резултатите от осем секции обаче липсват. Според информацията Санторум е спечелил с 34 гласа пред Ромни, който е фаворит в битката на републиканците за това кой ще се изправи срещу държавния глава Барак Обама на президентските избори през ноември.
Според анализатори първичните избори в този щат са изключително важни и преломни за партията, защото нито един от претендентите, като се започне от 1980 г., не е ставал кандидат за президент на САЩ без победа на първичните избори в Южна Каролина.
Изборите за излъчване на кандидати продължават на 31 януари във Флорида. На 4 февруари предстоят изборни събрания в Невада, щата Мейн, на 7 февруари предстоят изборни събрания в Колорадо и Минесота, а на 6 март ще се състои т.нар. „Супервторник“, включващ първични избори и изборни събрания в Охайо, Масачузетс, Джорджия, Оклахома, Тенеси, Върмонт и Вирджиния, Айдахо, Аляска и Северна Дакота и Уайоминг.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир