"БСП-Обединена левица" предлага промени в Изборния кодекс (ИК), с които да се създадат отделни от ЦИК преброителни комисии, както и на следващите избори да се проведе "експериментално машинно броене".
В законопроект, разработен от Мая Манолова, лидер на "Изправи се, БГ", БСП настояват "да се изземе броенето на гласовете на избирателите от компрометираните над 13 000 секционни комисии" (СИК) в страната, както и да се направи активна регистрация на избирателите в България, така че да се изчистят "мъртвите души" от списъците.
В мотивите на законопроекта от левицата изтъкват, че множество НПО, наблюдаващи изборния процес, от години настояват да се въведат регионални преброителни центрове (комисии), с които да се ограничат и обезсмислят разнообразните практики на купуване и контролиране на гласове.
Експерименталното машинно преброяване при следващите избори за народни представители следва да се извърши по правила, приети от ЦИК, която да определи и броя секции, в които броенето да се извърши машинно. Техническото и финансово осигуряване за целта трябва да дойде от правителството.
БСП предлага нов ред за съставяне на избирателните списъци чрез активна регистрация до 5 дни преди изборния ден. За да не се допусне невъзможност на някого да гласува заради административни пречки, законопроектът позволява дописване на списъка и в самия изборен ден.
ЦИК ще трябва да поддържа публичен регистър на избирателите и да следи за това всеки гражданин да присъства в списъка по постоянен адрес само веднъж, ако законопроектът се приеме.
БСП пишат в мотивите, че ако специални преброителни комисии броят гласовете (вместо всяка отделна СИК):
- ще се премахнат възможностите за манипулиране на бюлетини и грешно отчитане на гласове;
- ще се премахнат възможностите за проследяването на вота на отделния избирател, тъй като отчитането на гласовете и преференциите не става за всяка отделна секции с ограничен обхват, а за район от 30 000 избиратели;
- ще се обезсмисли съществуването на посредници, които разпределят блага и парични потоци за определени постигнати изборни резултати;
- ще се опростят функциите на СИК при организацията на изборния ден и натискът при публичното броене на бюлетини ще намалее;
- ще има положително въздействие върху публичното възприятие на изборния процес.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.