България
1875 Любен Каравелов започва да издава в Букурещ сп. „Знание”. То излиза до 15 декември с.г., но няколко броя са пуснати и през 1876 и 1878 г.
1879 Открита е за читатели Народната библиотека в София.
1900 Гласуван е Закон за десятъка, натурален данък, дължим от производителите на зърнени храни. Той предизвиква протестно движение на земеделците, продължило няколко месеца и довело до бунтове с много жертви, най-вече в северна България. Тези събития ускоряват падането на кабинета на Тодор Иванчов – на 27 ноември с.г., а законът е отменен през 1901 г.
1903 В с. Студена, Пернишко, деветима стопани основават първото в България кооперативно млекарско дружество.
1924 В София започва да излиза списанието за изкуства и култура „Пламък”. Редактор е Гео Милев, участват и Христо Ясенов, Николай Лилиев и Ламар.
1937 Обнародван е нов изборен закон. С него за първи път в България избирателни права получават и жени – онези, които са омъжени, разведени или вдовици.
1990 Народното събрание отменя, ал. 2 и 3 на чл. 1 от Конституцията на НРБ, в които е закрепена ръководната роля на БКП. Това става един месец след най-бурния протест на опозицията против тези разпоредби (14 декември 1989 г., пред Народното събрание).
1992 България признава независимостта на бившите югославски републики Македония, Словения, Хърватия и Босна и Херцеговина.
1993 Стартира радио „Дарик”- София, което по-късно става първото частно радио с лиценз за национално излъчване.
2007 В Страсбург и 18-те български и 35 румънски евродепутати заемат местата си за първо участие в пленарна сесия на Европейския парламент.
По света
1559 В Лондон, в Уестминстърското абатство за кралица на Англия е коронясана 25-годишната Елизабет, управлявала 44 години и 127 дни като Елизабет I. Тя е дъщеря на крал Хенри VIII и Ана Болейн (осъдена и екзекутирана по нареждане на опасния й съпруг през 1536-а).
Голяма част от властването на Елизабет I е запомнено като „ера”, носеща нейното име - с разцвет на британското мореплаване, литературата и театъра. Тя е кралицата от времето на Шекспир и Марлоу.
1919 В Берлин са убити социалистите Карл Либкнехт и Роза Люксембург, водачи на неуспелия «Спартакистки» революционен бунт.
1943 Завършено е строителството на Пентагона, най-голямата административна сграда в света. Там се помещава военното министерство на САЩ.
Строителството на Пентагона (в превод – Петоъгълник) започва през септември 1941 г. Огромната сграда е официално открита след по-малко от година и половина.
1951 Във Федерална република Германия е осъдена на доживотен затвор Илзе Кох, жена на коменданта на хитлеристкия концентрационен лагер Бухенвалд полк. Карл Кох. За чудовищния й садизъм я наричат „вещицата от Бухенвалд”. Именно по нейна поръчка са правени сувенири от татуирана човешка кожа. „Вещицата” се обесва в затвора през 1967 г.
1962 И в Англия започва използването на Целзиевата температурна скала - над 200 години след смъртта на нейния създател, шведския учен Андерс Целзий (1701 – 1744).
1997 На посещение в Ангола, съсипана от гражданска война, британската принцеса Даяна (1961 – 1997) призовава за световна забрана на противопехотните мини. Самоволната й акция разгневява британските министри, но не след дълго Лондон подписва конвенция против мините.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Планът на Тръмп за мир не е един, а три, и в нито един Украйна не влиза в НАТО
Знакова къща в София отива в историята, разрешиха строеж на 7-етажен блок
Планът на Тръмп за мир не е един, а три, и в нито един Украйна не влиза в НАТО
Иде 9-и исторически провал в НС: ГЕРБ и ПП-ДБ се изпокараха, а дебатът дерайлира (на живо)