България
1875 Любен Каравелов започва да издава в Букурещ сп. „Знание”. То излиза до 15 декември с.г., но няколко броя са пуснати и през 1876 и 1878 г.
1879 Открита е за читатели Народната библиотека в София.
1900 Гласуван е Закон за десятъка, натурален данък, дължим от производителите на зърнени храни. Той предизвиква протестно движение на земеделците, продължило няколко месеца и довело до бунтове с много жертви, най-вече в северна България. Тези събития ускоряват падането на кабинета на Тодор Иванчов – на 27 ноември с.г., а законът е отменен през 1901 г.
1903 В с. Студена, Пернишко, деветима стопани основават първото в България кооперативно млекарско дружество.
1924 В София започва да излиза списанието за изкуства и култура „Пламък”. Редактор е Гео Милев, участват и Христо Ясенов, Николай Лилиев и Ламар.
1937 Обнародван е нов изборен закон. С него за първи път в България избирателни права получават и жени – онези, които са омъжени, разведени или вдовици.
1990 Народното събрание отменя, ал. 2 и 3 на чл. 1 от Конституцията на НРБ, в които е закрепена ръководната роля на БКП. Това става един месец след най-бурния протест на опозицията против тези разпоредби (14 декември 1989 г., пред Народното събрание).
1992 България признава независимостта на бившите югославски републики Македония, Словения, Хърватия и Босна и Херцеговина.
1993 Стартира радио „Дарик”- София, което по-късно става първото частно радио с лиценз за национално излъчване.
2007 В Страсбург и 18-те български и 35 румънски евродепутати заемат местата си за първо участие в пленарна сесия на Европейския парламент.
По света
1559 В Лондон, в Уестминстърското абатство за кралица на Англия е коронясана 25-годишната Елизабет, управлявала 44 години и 127 дни като Елизабет I. Тя е дъщеря на крал Хенри VIII и Ана Болейн (осъдена и екзекутирана по нареждане на опасния й съпруг през 1536-а).
Голяма част от властването на Елизабет I е запомнено като „ера”, носеща нейното име - с разцвет на британското мореплаване, литературата и театъра. Тя е кралицата от времето на Шекспир и Марлоу.
1919 В Берлин са убити социалистите Карл Либкнехт и Роза Люксембург, водачи на неуспелия «Спартакистки» революционен бунт.
1943 Завършено е строителството на Пентагона, най-голямата административна сграда в света. Там се помещава военното министерство на САЩ.
Строителството на Пентагона (в превод – Петоъгълник) започва през септември 1941 г. Огромната сграда е официално открита след по-малко от година и половина.
1951 Във Федерална република Германия е осъдена на доживотен затвор Илзе Кох, жена на коменданта на хитлеристкия концентрационен лагер Бухенвалд полк. Карл Кох. За чудовищния й садизъм я наричат „вещицата от Бухенвалд”. Именно по нейна поръчка са правени сувенири от татуирана човешка кожа. „Вещицата” се обесва в затвора през 1967 г.
1962 И в Англия започва използването на Целзиевата температурна скала - над 200 години след смъртта на нейния създател, шведския учен Андерс Целзий (1701 – 1744).
1997 На посещение в Ангола, съсипана от гражданска война, британската принцеса Даяна (1961 – 1997) призовава за световна забрана на противопехотните мини. Самоволната й акция разгневява британските министри, но не след дълго Лондон подписва конвенция против мините.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)