Най-влиятелната изселническа организация в Турция "Балгьоч" обяви, че ще заведе дело срещу България в Европейския съд по правата на човека заради условията на вота.
Според организацията условията на изборите в Турция са били дискриминационни и антидемократични, съобщи БГНЕС.
Организацията изпрати изявление до турските медии, в което обяви недоволството си от решението на ЦИК желаещите да участват в изборите да трябва да попълват декларации на български език в секциите.
"Това ги доведе до голямо объркване, заради сгрешена буква комисиите принуждаваха избирателите да попълват отново документа, деклариращ, че те не са гласували на друго място, а и не беше разрешавано други хора да им помагат, така престоят на един човек в помещението стигнал до 27 минути", се посочва в изявлението.
Според "Балгьоч" е било очевидно недобронамереното отношение на определени членове на комисиите, които правели всичко възможно процесът на гласуването да бъде забавен и саботиран, поради което стотици хора не успели да стигнат до урните и били принудени да се приберат по домовете.
„Комисиите атакуваха хората по опашките с безсмислени обяснения и предупреждения, някои определени членове бяха изключително груби към тях и се представиха като комунистически милиции. Подходът им беше в стила на репресиите от времето на тоталитарния режим в България", се посочва в позицията.
Заради това много избиратели чакали с часове, като имало и припаднали.
"Пратениците на Хелзинкския комитет също се сблъскаха с невъзможността да реализират мисията си на наблюдатели. Стигна се дотам председатели на изборни комисии да ходят до тоалетната на всеки 15 минути, като по време на отсъствието им от помещенията за гласуване вътре не бяха допускани избиратели. В българските дипломатически представителства, въпреки задължението за безпристрастие, отново председатели на комисии непрекъснато получаваха указания по телефона от една партия и имаме доказателства за това, същата партия организира протестите. В 20 ч. опашките от избиратели пред секциите все още бяха налице, но хората не бяха допускани да гласуват, така бе отнето правото им на вот", обясняват от организацията, като допълват, че тези нарушения им дават право да подадат жалби срещу България - както в българския съд, така и в Европейския съд по правата на човека.
"Българската демокрация и нейните държавни институции трябва да вземат мерки за опазване на прогонените от страната им съотечественици. Въпреки страданията, причинени от тоталитарния режим и принудителното изселване те пазят любовта си към родината, и вярват, че демокрацията означава равно третиране и добро отношение към всички", се казва още в изявлението.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17444
12
28.03 2017 в 08:57
6469
11
28.03 2017 в 02:23
Или си българин, или не.
Ставаш гражданин на друга държава от български произход.
Така или иначе спазваш законите на другата държава, там, където си.
Ако аз отида да живея в Канада чии закони ще спазвам?
13604
10
28.03 2017 в 01:52
9009
8
28.03 2017 в 01:05
6469
5
27.03 2017 в 22:06
Като не можеш да си напишеш името на български, как си прочел документите, как си разбрал за какво гласуваш?
25665
4
27.03 2017 в 21:43
Как така, някви дето една дума не могат да кажат на български, ще решават нашата съдба. Циганите също, не може да чете, не знае за какво се гласува, ама е там с цялата рода.
Да ви п*кая на толерантността, на демокрацията, на всички измислени права.....
11738
3
27.03 2017 в 21:30
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)