В подкаста на OFFNews гостува Владислав Панев - бивш общински съветник, депутат в последните пет парламента без 50-ия и бивш съпредседател на партия "Зелено движение". В началото на тази година Панев основа клуб "Ускорение" с цел да влее идеи в управляващото тогава мнозинство, а при напускане на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) от страна на "Зелено движение" - самият Владислав Панев напусна и партията.
В ефира на OFFNews Панев коментира, че се чувства много по-добре извън парламента, но че не се е отказал от политиката изцяло. Не изключва варианта някой ден отново да участва в листи и законодателната власт.
Според него политиците са се амортизирали от поредицата избори и се наблюдава естествена смяна на лидерите:
"Навлизаме в седма кампания. Всички сме навъртяли голям политически стаж като стрес и вземане на решения, и според мен има нужда от превъртане на колелото и презареждане. Върнах се в частния си бизнес през последната половин година. Наистина се чувствам по-добре и идеите се връщат отново в главата ми. Какво да измислиш сега, в седма поредна предизборна кампания?".
Той коментира, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски са "двете страни на една монета". По думите му няма вътрешен разрив е ПП-ДБ по отношение на подхода спрямо Борисов и Пеевски.
Попитан защо не бе успешно гласувана оставката на председателя на реформирана Антикорупционна комисия (КПК) Антон Славчев той отговори:
"Имаше и свалени от самолета, които се върнаха да гласуват за оставката. За няколко гласа не стигна. Какво щеше да се случи обаче, ако беше свален Антон Славчев? Кой щеше да оглави комисията? (...) Основното за мен е да се либерализират сектори като енергетика и здравеопазване. За да не е толкова важно кой човек управлява КПК."
Бившият депутат коментира, че пропазарните идеи отсъстват изцяло от Народното събрание. Обърна внимание на това, че е бил единственият депутат, гласувал против компенсациите на тока:
"В Западна Европа компенсациите се отпускат в замяна на ангажимент на компаниите - да инвестират във ВЕИ, енергийна ефективност и т.н. Тука принципът е: "Яжте и пийте - държавата плаща!". Компаниите нямат никакъв стимул да инвестират, а напротив. Това решение означава потискане на инвестициите в енергийния сектор и е стъпка по пътя на това България да стане вносител на ток. Тези плодове ще ги берем години наред."
Той посочи, че именно това е била една от целите на клуб "Ускорение" - България да не бъде на опашката, а да бъде лидер пред Западна Европа. Попитан за потенциално разделение в коалицията ПП-ДБ и подредбата на листите с кандидат-депутати Панев каза:
"Бяха запазени изцяло местата и е решение на отделните партии къде да си позиционират играчите. Водещите места на "Да, България" може би са по-малко, отколкото е реалната им тежест. Преди вземането на решение за общо явяване на изборите имаше голямо напрежение. Макар че нямаше как да се случи излизане от коалицията на този етап."
По думите му загубата на избиратели от страна на ПП-ДБ на последните парламентарни избори през април основно се дължи на липсата на постигнати цели - с изключение на "въздушния Шенген" и конституционните промени (с условието, че бяха частично отменени от Конституционния съд).
"Сега бяхме на косъм да бъде съставено правителство ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ". Само маневрата на Доган попречи. То щеше да оцелее доста дълго време. Защо да не се случи такъв сценарий и в следващия парламент", попита той.
Владислав Панев заяви, че ако ПП-ДБ се "сглобят" отново с Пеевски, то това би ги "занулило" и окончателно би отблъснало избирателите им.
"Сценарий, в който открито влизаме в коалиция - дори и с равно отдалечен партньор - заедно с Пеевски и ГЕРБ, ще означава края. Тъй като какви антикорупционни реформи, което е основен проблем на България, ще проведеш с тези двамата. А по повод идеята за равно отдалечен премиер, който сам да си предлага министри - мисля, че и децата не вярват вече на това."
Попитан за спекулациите, че Пеевски има влияние в ГЕРБ, той коментира: "То е важно да има влияние върху Бойко Борисов. Ако имаш влияние върху Борисов, имаш влияние върху ГЕРБ."
Целия разговор може да чуете във видеото по-горе. Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.